Feliks Rapf, Wspomnienia wojenne 1914-1920

elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Feliks Rapf, Wspomnienia wojenne 1914-1920

Post autor: elias » 2012-05-28, 12:39

Feliks Rapf, Wspomnienia wojenne 1914–1920, wstęp i redakcja naukowa Dawid Golik. IPN Kraków, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Dom Wydawniczy „Rafael”, Kraków 2011, 154 s.

Feliks Rapf był jednym z wielu polskich inteligentów, którzy w okresie I wojny światowej znaleźli się w szeregach armii austro-węgierskiej, a później walczyli o granice odzyskanej II Rzeczpospolitej. Wyróżniały go pasja wysokogórskiego turysty i zamiłowanie do fotografii. Obie te cechy wraz z lekkością pióra i bogactwem przeżyć sprawiają, że jego wspomnienia są pasjonującą i barwnie oddającą ówczesne realia lekturą. W książce znajdziemy relacje ze szkolenia wojskowego, walk na froncie rosyjskim na Lubelszczyźnie i Wołyniu, na froncie włoskim w Południowym Tyrolu – gdzie Rapf przeszedł szkolenie wysokogórskie dla oficerów, a następnie uczestniczył w obronie zamienionego w fortecę alpejskiego szczytu Monte Cimone – oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Opisane zostały kolejne frontowe pozycje, potyczki, kilkakrotnie odnoszone rany czy takie „przygody” jak samotna ucieczka z bolszewickiej niewoli przez bagna Puszczy Białowieskiej. W tle zaś obraz armii austro-węgierskiej i odrodzonego Wojska Polskiego. Całości dopełniają profesjonalne fotografie autora dokumentujące szczególnie front alpejski oraz ze znawstwem sporządzane mapy i plany wojskowych pozycji.

Wspomnienia kończą się na demobilizacji po wojnie polsko-bolszewickiej i rozpoczęciu pracy nauczycielskiej, do której przed wybuchem wojny Rapf się przygotowywał. Dalsze jego losy – działalność dydaktyczno-naukową, kulturalno-społeczną (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie), udział w kampanii wrześniowej 1939 r. – poznajemy dzięki dołączonej do książki zwięzłej kronice rodzinnej, spisanej przez jego córkę, Kamilę.

Książka ma kosztować w księgarniach nie więcej niż 39 zł. Warto ją przejrzeć, przede wszystkim z uwagi na ciekawy styl autora oraz bardzo fajne zdjecia z frontu włoskiego. Oczywiście szczegółowych opsiów bitew i grubości pancerzy w niej nie znajdziecie...

Pozdrawiam,

Dawid
Załączniki
OkÂładka Rapf.jpg
OkÂładka Rapf.jpg (88.64 KiB) Przejrzano 1276 razy
Ostatnio zmieniony 2012-05-28, 12:59 przez elias, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany