Przedwojenne napisy z Krakowa

Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Wiem, że to zdjęcie już było, ale pozwolę sobie zamieścić je w innym oświetleniu i pod innym kątem, niech się uzupełniają:

Radziwłłowska Str.:

Obrazek

Tutaj zaś Bonerowska Str.:

Obrazek

Nota male - po lewej, czyli na sąsiedniej kamienicy - jest świetne secesyjne zadaszenie, równie interesujące jak to na budynku kasyna. Niestety krzoki trochę je zasłaniają. Było też zbyt ciemno do strzału " z ręki", zlałoby się z krzokami w jedno szare... ale zachęcam do obejrzenia, kto nie widział. Jest cofnięte wgłąb posesji, jak cała fasada, dlatego nikomu do tej pory nie przeszkadzało. No i jest za ogrodzeniem.

Ta sama Bonerowska:

Obrazek

Obrazek
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

No proszę. Napisy z ulicy Bonerowskiej wypatrzyłam wczoraj na Street View i już sobie na nie ostrzyłam ząbki. ;-) :mrgreen:

Cieszę się cholernie, że ktoś mnie wspiera w poszukiwaniach zabytkowych murali!
Aż mi się mordka do monitora uśmiecha! W dodatku mam jeszcze w pobliżu upolowaną strzałkę na pociechę.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Czyżby u wylotu Bonerowskiej w zderzeniu z Librowszczyzną :mrgreen: ? No jest.
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

TAK! :-D
Kto będzie pierwszy? ;-)
Ja mam przepinkolone, mieszkam i pracuję daleko od Krakowa.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

to była sugestia...
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

A no to nie wypada mi robić wyścigu szczurów. BĘDZIE CZEKAĆ.

Wpadnij przy okazji do monumentalnej bramy kawałek dalej, zobaczysz prawdziwą budkę PORTJERA. Czysta sanacja.

PS Kiedy byłem mały, to doszedłem do wniosku, ze takie strzałki, które wtedy były całkiem jeszcze nawet widoczne, skoro je pamiętam - no więc doszedłem do wniosku, ze to na pewno są strzałki, które niezawodnie mają coś wspólnego ze... zrzucaniem węgla, skoro wskazują na okienka piwniczne. "Tam zrzucać". :mrgreen:
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

gosc pisze:Kiedy byłem mały, to doszedłem do wniosku, ze takie strzałki, które wtedy były całkiem jeszcze nawet widoczne, skoro je pamiętam - no więc doszedłem do wniosku, ze to na pewno są strzałki, które niezawodnie mają coś wspólnego ze... zrzucaniem węgla, skoro wskazują na okienka piwniczne. "Tam zrzucać". :mrgreen:
Możemy sobie podać w tym temacie rękę.
Także byłam taka naiwna.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Ma się rozumieć, że wpadłam do wspomnianej wyżej bramy. Rzeczywiście była tam budka portiera.
I cała masa tych przeklętych strzałek LSR w podwórzach...
A na elewacji wypatrzyłam przedwojenny napis.

Dawny Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności, ulica Mikołaja Zyblikiewicza 5:
Załączniki
Ulica MikoÂłaja Zyblikiewicza 5 - Dom PracownikĂłw Pocztowej Kasy OszczĂŞdnoÂści (2).jpg
Ulica MikoÂłaja Zyblikiewicza 5 - Dom PracownikĂłw Pocztowej Kasy OszczĂŞdnoÂści (2).jpg (53.34 KiB) Przejrzano 16639 razy
Ulica MikoÂłaja Zyblikiewicza 5 - Dom PracownikĂłw Pocztowej Kasy OszczĂŞdnoÂści (1).jpg
Ulica MikoÂłaja Zyblikiewicza 5 - Dom PracownikĂłw Pocztowej Kasy OszczĂŞdnoÂści (1).jpg (55.49 KiB) Przejrzano 16639 razy
Ulica MikoÂłaja Zyblikiewicza 5 - Dom PracownikĂłw Pocztowej Kasy OszczĂŞdnoÂści.jpg
Ulica MikoÂłaja Zyblikiewicza 5 - Dom PracownikĂłw Pocztowej Kasy OszczĂŞdnoÂści.jpg (50.11 KiB) Przejrzano 16639 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Tak się zawsze zachwycałem PORTJERNIĄ w bramie, że tego napisa nie widziałem... :oops:
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Na ścianie kamienicy przy placu Generała Władysława Sikorskiego 4 dostrzegłam resztki jakiegoś napisu i strzałki.
Były skryte pod winobluszczem i dopiero zimą można je było zauważyć.
Nie mam bladego pojęcia, jak bardzo są stare i co oznaczają, ale wyłażą spod nowszej farby.
Załączniki
Plac Sikorskiego 4 (7).jpg
Plac Sikorskiego 4 (7).jpg (67.92 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4 (6).jpg
Plac Sikorskiego 4 (6).jpg (67.23 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4 (5).jpg
Plac Sikorskiego 4 (5).jpg (56.26 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4 (4).jpg
Plac Sikorskiego 4 (4).jpg (57.56 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4 (3).jpg
Plac Sikorskiego 4 (3).jpg (52.87 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4 (2).jpg
Plac Sikorskiego 4 (2).jpg (57.77 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4 (1).jpg
Plac Sikorskiego 4 (1).jpg (68.67 KiB) Przejrzano 16623 razy
Plac Sikorskiego 4.jpg
Plac Sikorskiego 4.jpg (69.13 KiB) Przejrzano 16623 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Kiblobikacja restauranta Kompania Piwowarska w budynku Hotelu Rłajal wedle Wawelu. Kafelki prawie retro oraz taki napis ( to nie żart, ten napis tam jest, choć oczywiście nie jest stary):

http://demotywatory.pl/102961/Krakow/Krakow
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Okazuje się, że napisy na domu przy ulicy Świętego Jana 3 wcale nie są wierną rekonstrukcją, a namalowany po prostu na nowo w tym samym miejscu współczesnym malowidłem, nawiązującym wyglądem do zabytkowego.
Słońce odsłoniło dziś przed moimi oczami tę mistyfikację. Wydało się, że pierwotnie mural wyglądał nieco inaczej. Stary napis istnieje, przebija nieśmiało spod współczesnej farby.
Załączniki
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3 (3).jpg
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3 (3).jpg (42.9 KiB) Przejrzano 16593 razy
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3 (2).jpg
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3 (2).jpg (62.16 KiB) Przejrzano 16593 razy
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3 (1).jpg
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3 (1).jpg (51.98 KiB) Przejrzano 16593 razy
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3.jpg
Ulica ÂŚwiĂŞtego Jana 3.jpg (48.62 KiB) Przejrzano 16593 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Ulica Biskupia 2. Nad wejściem kamienicy będącej projektem i mieszkaniem Jana Zawiejskiego, znajduje się stary napis.
Są tu także strzałki LSR (opisane w stosownym wątku).
Załączniki
KrakĂłw - ul. Biskupia 2 (1).jpg
KrakĂłw - ul. Biskupia 2 (1).jpg (59.26 KiB) Przejrzano 16592 razy
KrakĂłw - ul. Biskupia 2.jpg
KrakĂłw - ul. Biskupia 2.jpg (56.07 KiB) Przejrzano 16592 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Ulica Łobzowska 6.
Czytelna tak w zasadzie jest już tylko literka "N".
Załączniki
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6 (3).jpg
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6 (3).jpg (54.72 KiB) Przejrzano 16591 razy
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6 (2).jpg
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6 (2).jpg (59.41 KiB) Przejrzano 16591 razy
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6 (1).jpg
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6 (1).jpg (55.43 KiB) Przejrzano 16591 razy
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6.jpg
KrakĂłw - ul. ÂŁobzowska 6.jpg (57.94 KiB) Przejrzano 16591 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

szkieletek pisze:Kraków, ulica Krupnicza 34.
Nad bramą uchował się niemiecki napis. Brzmi mniej więcej tak:
Generalne Gubernatorstwo,
Ministerstwo Monopolu
Znalazłem coś podobnego w oryginale, z Krakowa, oczywiście na retro zdjęciu. Ale zostawiam to na potrzeby konkursowe.
Załączniki
ScreenHunter_163 Feb. 04 19.14.jpg
ScreenHunter_163 Feb. 04 19.14.jpg (51.96 KiB) Przejrzano 16582 razy
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
ODPOWIEDZ