Tylko biali żołnierze mieli prawo wyzwalać Paryż

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9028
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Tylko biali żołnierze mieli prawo wyzwalać Paryż

Post autor: Darula » 2009-04-07, 20:28

Tylko biali żołnierze mieli prawo uczestniczyć w oficjalnym wkraczaniu aliantów do Paryża, podczas wyzwalania miasta w 1944 roku - donosi BBC na podstawie archiwalnych dokumentów, do których dotarło. Mimo, że blisko 2/3 francuskich żołnierzy stanowili wówczas czarni żaden z nich - zgodnie z dyrektywą - nie miał prawa wejść do Paryża podczas jego wyzwalania z rąk nazistów.

Gdy w 1944 stało się jasne, że lada moment Paryż zostanie wyzwolony, Charles de Gaulle, przywódca Wolnych Francuzów, przekazał pozostałym aliantom, że to francuskie wojska mają dokonać aktu wyzwolenia miasta. Dowództwo aliantów wyraziło zgodę, ale - jak donosi BBC - pod jednym warunkiem. Dywizja De Gaulle'a nie może mieć w swoich szeregach żadnego czarnoskórego żołnierza.
W styczniu 1944 r. generał Walter Bedell Smith, szef sztabu amerykańskiej armii, napisał w tajnym dokumencie: "Jest bardziej niż pożądanym, aby dywizja opisana powyżej składała się jedynie z białego personelu". W tym czasie Amerykanie sami stosowali segregację w armii.
(Gazeta.pl)
W dyskusji pośród alianckiego dowództwa, do której dotarło BBC, znalazł się też list brytyjskiego generała Fredericka Morgana do naczelnego dowództwa. - Pechowym jest, że jedyna francuska jednostka, która w 100 proc. składa się z białych, to dywizja pancerna stacjonująca w Maroko. Wszystkie pozostałe dywizje mają w stanie osobowym około 60 procent czarnoskórych. Przekazałem pułkownikowi de Chevene, że jeśli chce dostać to, o czym mówił, musi stworzyć białą dywizję piechoty - napisał Morgan.
Francuzi użyli więc dywizji, która w najmniejszym stopniu składała się z czarnoskórych, i odesłali ich do innych jednostek, zastępując białymi. Brakujący żołnierze zostali ściągnięci z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.
Podczas wojny blisko 2/3 francuskich żołnierzy stanowili czarnoskórzy.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/

Awatar użytkownika
Gogo
Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 2013-05-29, 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Gogo » 2013-12-25, 00:28

Czyżby Francuzów naszły wtedy skrupuły po tym co się działo w rejonie włoskiej Ciocioary, gdzie kolorowe wojsko francuskie używało sobie dość brutalnie z włoską ludnością cywilną?
W fortyfikacyjny temat wlazłem przez przypadek w 1988 roku. A bardziej dogłębnie w 1989 r.

ODPOWIEDZ