Schron - kopalnia Niedźwiedzia Góra

Czyli wszystko co interesujące
slawek
Posty: 13
Rejestracja: 2011-01-30, 11:28
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: slawek »

Darula pisze:(...) i doszedłbyś do świetnie zachowanych linii okopów ciągnących się od Frywalda w kierunku wschodnim i zachodnim (...).
"Frywałdu" wybaczcie ale ośmielę się poprawić. Widzę, że panowie, nie obijali się i daleko zaszli, a skoro Frywałd na horyzoncie to i pobliski, niemały schron też, choć trzeba by trochę zboczyć. miałem gdzieś zdjęcia, jak znajdę o przyzwoitej porze to jeszcze wrzucę;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

No to czekamy z niecierpliwością ;-)
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
slawek
Posty: 13
Rejestracja: 2011-01-30, 11:28
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: slawek »

TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Sądząc po zdjęciu tablicy było to miejsce do przechowywania materiałów wybuchowych dla kopalni, zapewnie sąsiadującej kopalni porfiru "Zalas"
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

To się nie zdziwię jeśli to jest ten obiekt, o którym mówiłem ostatnio w schronie.
slawek
Posty: 13
Rejestracja: 2011-01-30, 11:28
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: slawek »

Widzicie, miałem nadmienić. Z moich informacji ten obiekt zaiste był magazynem materiałów wybuchowych, ale nie dla kopalni W Zalesiu a dla kopalni w Niedźwiedziej Górze.
co więcej w tym samym lesie (zw. Zwierzynieckim) ponoć istnieje jeszcze jeden tego typu obiekt, większy, z tym, że ktoś znający jego położenie nie chciał go wyjawić, pod pozorem jego niebezpieczeństwa dla chętnych odkrywców. a czy to fakt czy bujda, ciężko mi ocenić.
W zasadzie nie dziwię się, jako dzieciak też miałem różne pomysły, jeśli chodzi o pobliski już nieczynny kamieniołom w którym jeszcze jest kilka ciekawych konstrukcji:D
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Ja sprostuję i ponownie przytoczę pewnien "mit". Ze dwa lata temu kolega sprzedał mi "newsa", że jego nauczyciel historii powiedziałmu o bunkrze (prawdopodobnie sowieckim) gdzieś na terenie "Sztolni", idąc wzdłóż za bramą zwierzyniecką, w okolicach Niedźwiedziej góry. Zaiste nie uznałem tego za obiekt bojowy, a właśnie za kopalniany magazyn amunicyjny. Na skałkach w Czatkowicach też jest taki "schron" amunicyjny, dlatego nie brałem zbyt poważnie bojowych właściwości omawianego obiektu powyżej.
W Miękini na terenie budynków starego kamieniołomu, też jest kilka takich "bunkrów", może mniej skomplikowanych i płytszych, ale zawsze :)
slawek
Posty: 13
Rejestracja: 2011-01-30, 11:28
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: slawek »

Być może, to co ja o tym wiem to z opowieści więc nie wiem ile w tym prawdy ile ubarwiającej fakty opowieści. A miał to byś obiekt z czasów drugiej wojny światowej, który później z racji swojej budowy, właściwości i bliskiego położenia miał byś użyty właśnie dla potrzeby kopalni.
Szczerze, nie wiem jak to sprawdzić, gdzie szukać wiadomości o tymże obiekcie, myślę, że można by zacząć w kopalni, będę miał chwilę to postaram się tam uderzyć.
Natomiast ja doszedłem do dwóch wniosków. Łukasz napisał, że w okolicy byłego kamieniołomu w Miękini są też takie obiekty, może to być rozumiane na dwa sposoby. faktycznie mogło to być budowane jako magazyn mat. wybuchowych, a mógł te zbyć elementem, obronnych, przecież kamieniołomy były istotnym elementem przemysłu tego okresu. powstawały też nowe, jak np sławetna na cała Polskę kopalnia wapienia Czatkowice, która swój początek ma w okresie wojny. Tak więc na dwoje babka wróżyła. jednym pewnym jest fakt, że warto się tego dowiedzieć:D
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Jeśli ten obiekt powstał w czasie II wojny to mógł być miejscem składowania materiałów dla Kopalni Niedźwiedzia Góra, ale również mógł pełnić taką rolę dla kopalni węgla kamiennego Krystyna II, która znajdowała się "po sąsiedzku". Czytałem nawet kiedyś jakąś wzmiankę o partyzantach, którzy napadli na kopalnię Krystyna i zdobyli znaczne zapasy trotylu.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Na pewno nie był to obiekt obronny (czyt. bojowy) jak sugeruje slawek.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
slawek
Posty: 13
Rejestracja: 2011-01-30, 11:28
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: slawek »

wysoce prawdopodobne, ale jeśli powstawał w trakcie II wojny światowej, to musiał brać na siebie, ataki zbrojne celem zdobycia (jak TomekM zaznaczył) materiałów wybuchowych, a więc nie będąc budowanym typowym bunkrem obronnym. W zasadzie jego budowa zaiste odbiega od budowy schronu, nie byłby wygodnym obiektem obronnym, nie ma wieżyczek, nie mia możliwości obserwacji wszystkich stron, w zasadzie tylko jedną, przed wejściem i to gdy się wyjdzie, dalej cięzko by się w tym bronić. jego budowa, wygląda tak, że po wejściu przechodzi się 5 metrów, skręt w prawo jakieś 4m i w lewo do końca (może 15m) po obu stronach długiego korytarza, są małe wnęki (człowiek stanie, ale by się nie położył) które po wyposażeniu w półki mogły faktycznie być przeznaczone jako magazyn. małe pomieszczenia, żeby odizolować poszczególne części materiałów niebezpiecznych. Tak więc, po przeanalizowaniu tego obiektu stwierdzam iż macie rację, że nie mam racji.
Ale nie zmienia to faktu, że miało to mieć za zadanie chronić wnętrze przed wpływem z zewnątrz, oraz otoczenie, przed nagłym wypływem wnętrza:D, dodatkowo, jest to obiekt stary, mający swoją historię i żeby go obejrzeć trzeba mieć latarkę i brać pod uwagę, że coś z niego może wybiec:D
Swoją drogą muszę nadmienić, że w przeciwieństwie do innych obiektów poniemieckich, nie ten nie jest zaśmiecony:D (daleko by nosić)
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Kiedy powstał ten obiekt ciężko pewnie będzie ustalić, chyba, że trafi się na kogoś kto np pracował kiedyś na jednej z tych kopalni i pamięta do której z nich obiekt ten należał i kiedy powstał.
Jedno jest pewne - rejon ten obfituje w masę obiektów, często mało znanych, a bardzo ciekawych. Ten schron o ktorym dyskutujemy, pozostałości po eksploatacji węgla (pozostałości szybów, sztolnie, infrastruktura kolejowa itp), piwnice browaru (góra Buczyna), bardziej na wschód rów przeciwczołgowy o którym pisałem w jednym z postów, pozostałości prawdopodobnie po składzie paliw Werhmachtu, możliwe, że w rejonie tym były też składy amunicji (informacje takie ma Łukasz).
Może więc w najbliższym czasie jaki spacer po tych okolicach?
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Były były, a świadczą przynajmniej o tym tegoroczne wykopki "poszukiwaczy" w rejonie Tenczynka (nie wiem gdzie dokładnie i chyba nie chcę wiedzieć" Na jednym ze złomowisk w okolicy Tenczynka, tudzież samym Tenczynku, pokazały się w tym roku całkiem spore (różnokalibrowe) pociski. "Plotki" donoszą również o składach amunicyjnych niemieckich koło zamku Tenczyn (temat ten drożony był jeszcze w podstawówce). W innym temacie pisałem też kiedyś o zeznaniach matki kolegi, która jakodziecko (lata 50 - 60 - nie wiem dokładnie) widziała/pomagała przy wynoszeniu amunicji z ziemianek w Krzeszowickich i Tenczyńskich lasach, pod pilnym okiem saperów i MO. Wiśnia mówił też, że swego czasu ktoś wykopywał jakieś hełmy i bagnety w rejonie "Sztolni". W okolicach "Czarnego stawu" w Tenczynku (nie znam lokacji po dziś dzień o dziwo) koledzy wykopali minimum jedną bombę lotniczą - o zgrozo - w średnio ciekawym stanie. A o ilu miejscach nie wiem, nawet nie chcę wiedzieć :-P
tur64
Nowy
Posty: 34
Rejestracja: 2009-12-11, 10:19
Lokalizacja: kraków

Post autor: tur64 »

Niestety nie pamiętam gdzie to wyczytałem ,ale tereny w okolicach Niedźwiedziej Góry były w okresie II wojny poligonem saperskim dla wojsk niemieckich.Jesli żołnierz niemieccy podchodzili tak "sumiennie" do swoich obowiazków jak nasi to napewno cala okolica jest pełna różnych pamiątek.Mówie tak na podstawie własnego doświadczenia ,mieszkam w okolicy Skałek Twardowskiego i na placu ćwiczeń dawnej jednostki wojskowej w Pychowicach ,również miały być niszczone znaleziska z terenu woj. krakowskiego ,a nie były.Sam wraz z kolegami wykopywałem lub wyławiałem z istniejacego tam onegdaj stawu różne niewypały itp. znaleziska.
tur64
ODPOWIEDZ