"Wyzwolenie czy zniewolenie ?"

Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

"Wyzwolenie czy zniewolenie ?"

Post autor: Darula »

W imieniu Dyrekcji serdecznie zapraszamy na dyskusję panelową "Wyzwolenie czy zniewolenie" 18.01.2011 (wtorek), godz. 18.00 ul. Pomorska 2
Grzegorz Jeżowski


Dyskusja panelowa „Wyzwolenie czy zniewolenie” 18 stycznia w oddziale Ulica Pomorska
18 stycznia 2011 r. o godz. 18.00, w 66. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Krakowa, w oddziale Ulica Pomorska Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przy ul. Pomorskiej 2 odbędzie się debata panelowa Wyzwolenie czy zniewolenie. W debacie udział wezmą prof. Andrzej Chwalba i prof. Andrzej Kurz, którzy zastanawiać się będą, czy wkroczenie Armii Czerwonej do Krakowa w styczniu 1945 r. było faktycznym wyzwoleniem naszego miasta czy też rozpoczęciem okresu kolejnej, tym razem bolszewickiej okupacji. W debacie wezmą również udział dr Teodor Gąsiorowski (IPN), Katarzyna Zimmerer (dziennikarka i pisarka), Wacław Passowicz (historyk) oraz kombatanci. Część artystyczną wypełnią utwory Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Elżbiety Czyż (laureatki V. Edycji Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”) i Marcina Chatysa. Debata jest jednym z elementów promocji powstającej w oddziale przy ul. Pomorskiej 2 nowej wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956, która zostanie otwarta w kwietniu 2011. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Program debaty:
1. Powitanie i przedstawienie gości przez Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michała Niezabitowskiego
2. Oddanie głosu przez Dyrektora moderatorowi Wojciechowi Czuchnowskiemu autorowi książki Blizna. Proces Kurii krakowskiej 1953
3. 18 stycznia 1945 r. Krakowie - wstęp do dyskusji - asystent MHK Maria Wąchała
4. Głos zabiorą profesorowie Chwalba i Kurz
5. Dyskusja i pytania z sali
6. Obława Jacka Kaczmarskiego zaśpiewa Marcin Chatys (gitara, śpiew) i (śpiew) Elżbieta Czyż.
7. O powstającej wystawie Krakowianie wobec terroru 1939 -1945-1956 jak również zmianach w oddziale Ulica Pomorska opowie i pokaże kurator wystawy Grzegorz Jeżowski
8. Jałta - Jacka Kaczmarskiego zaśpiewa Marcin Chatys (gitara, śpiew) i (śpiew) Elżbieta Czyż.
Załączniki
plakat_zniewoleniezzz.jpg
plakat_zniewoleniezzz.jpg (92.3 KiB) Przejrzano 12179 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Jenny

Post autor: Jenny »

Moi drodzy, wybiera się ktoś? :roll: Ja się postaram zajrzeć, powinnam zdążyć.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Ja sie wybieram.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

ja strugam stolik pod telewizor. temat jak dla mnie mocno oklepany, a zadane w temacie pytanie retoryczne, chociaż ciekaw jestem, jak wygląda ekspozycja na Pomorskiej po zmianach
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Ja nie wiem czy pójdę, bo jakoś nie chce się mi słuchać Kurza, autora takich dzieł jak: "Partia i ideologia. Marksizm-leninizm ideologią partii, PZPR kierowniczą siłą narodu", czy "Społeczna rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej". :evil: :lol:

Lipton, otwarcie nowej ekspozycji na Pomorskiej planowane jest na kwiecień...
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Mnie nie będzie - mam pilniejsze "spotkanie".
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

O jap.... :mrgreen:
JA też mam ważniejsze rzeczy na głowie - będe kisił ogórki, ale zrobie sobie przerwe i wpadne posłuchać co mają do powiedzenia prowadzący bez wzgledu na to co napisali :lol:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Darula, a zdjęcia zrób
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Kiszonych ogórków :?: :mrgreen:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

Udało się komuś wejść ? Ja byłem o 17.50, ale już nie było szans dostać się na salę :-|
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Ja byłem 17,30 i wybierałem w miejscach. Jak zaczęły napływać masy ludzkie przesiadłem sie z końca do trzeciego rzędu. Samych miejsc siedzących było ok.100, a stało pod scianami, w przedsionku i na klatce schodowej pewnie drugie tyle. Po kilku minutach na sali było strasznie gorąco, nie tylko przez poruszane tematy, ale przez słabo działajaca klimatyzacje (była i buczała ;-) ). Ratowano sie otwieraniem okna, ale p.Chwalba grymasem dawał do zrozumienia, że mu nereczki zawiewa.
Dyskusja bardzo ciekawa, chociaż wytworzyły sie na sali dwa obozy...

Czy ktoś wie ile liczył mieszkańców Kraków w okresie okupacji? P.Kurz powiedział, ze w czasie okupacji w Krakowie zgineło 80 tysiecy Polaków i 60 tysiecy zydów :shock:

Wracajac do mojego wygodnego miejsca na sali w trzecim rzędzie, to tak rózowo nie było :-/ Bufet pokaźnych rozmiarów był w przedsionku i ci co sie spóźnili zjedli kolacje 8-)

Na sali był tez portret Koniewa sporych rozmiarów, który strasznie mi sie spodobał, nie jest to sztuka wysokich lotów, ale w sypialni to bym sobie go powiesił :lol:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Merytorycznie nie wypowiadam sie bo są inni znawcy tematu (Marooda), ale wśród starszych ludzi mit (jak p.Chwalba powiedział wirus) dalej skutecznie działa. Podobno były jakieś straszne bombardowania Krakowa, wszyscy chowali sie do dzielnicowego schronu itd... Ale to juz Maroda pomarodzi ;-)
Podano tez straty niemieckie, ale nie pamietam dokładnie (kilka tysiecy żołnierzy :shock: ).

A na zdjeciach Koniew i Grzesiu udzielajacy przed imprezą wywiadu (chyba telewizja muzealna).
Załączniki
k3.jpg
k3.jpg (39.78 KiB) Przejrzano 12111 razy
k2.jpg
k2.jpg (47.89 KiB) Przejrzano 12111 razy
k1.jpg
k1.jpg (48.73 KiB) Przejrzano 12111 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Mało podobny :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

I na prawej piersi brakuje mu co najmniej jeden gwiazdy :lol: Malarzowi zabrakło farby :?:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Jenny

Post autor: Jenny »

Przyszłam punkt 18 i oniemiałam :-> Takiej masy ludzi chyba Pomorska nie widziała. Co do "dyskusji", a raczej monologów, to było to do przewidzenia. Choć pod koniec dało się wyczuć, że szala przechyla się raczej na stronę zniewolenia :-) Ale to może wina Kaczmara ;-) No i tematyki przygotowywanej przez Grześka Jeżowskiego wystawy. Spędziłam dwie godziny w okolicy bufetu, do którego co i rusz nieśmiało a potem coraz śmielej sięgali słuchacze, którzy się spóźnili. Później przepchnięto mnie w stronę stoiska z książeczkami, na którym za jedyne 9 zł można było nabyć m.in. przewodnik, którego współautorem jest Mariusz. Co do rewelacji - nie jestem historykiem, ale jak usłyszałam, że kazda dzielnica miała "osobny schron oznaczony LSR" to... Ogólnie bardzo ciekawa impreza. W pewnym momencie w okolicy stoliczka z książkami wywiązała się tak ostra wymiana zdań, że myślałam, że nie skończy się na rozmowie. Kto nie był, niech żałuje :-)
Zablokowany