Plecaki

Awatar użytkownika
Grzesław
Redaktor
Posty: 783
Rejestracja: 2008-12-31, 09:50
Lokalizacja: Kraków

Plecaki

Post autor: Grzesław »

Witam
Chciałbym poruszać temat plecaków na krótkie bunkrowe wypady. Jaki byłby najbardziej praktyczny i wygodny, przy czym odrzucam tutaj wszystkie plecaki turystyczne, wspinaczkowe, miejskie etc… Chciałbym się skupić na plecakach militarnych i survivalowych, kolorystycznie dobranych do otaczającej nas przyrody.
Większość osób bazuje na modelach powszechnie dostępnych na portalach aukcyjnych, gdzie zdecydowana większość sprzętu oferowanego jest z lekka mówiąc przeterminowana.

Królują tam plecaki amerykańskie Alice, które już samą wagą powalają człowieka na ziemię i trochę nowsze 3Day Assault Pack głównie Helikona. Te z kolei poza wbudowanym Camelbagiem nie przedstawiają nic ciekawego, a patrząc na pas biodrowy odnosi się wrażenie, że doszyto go zupełnie przez przypadek.
Niemieckie plecaki to nic innego jak worki na ziemniaki z doszytymi uszami. Podobnie zresztą wygląda Brytyjski Bergen z tą różnicą, że posiada boczny zamek.
Nie będę już wspominał o Holenderskich, Szwedzkich itp….
Podsumowując są to plecaki minionej epoki, które najlepiej nadają się dla GRH.

Zasadniczą różnicą dzielącą plecaki wojskowe i survivalowe jest ich przeznaczenie. Wiadomo, że cywil nie musi pakować do plecaka 50 kg sprzętu, czy troczyć bazukę. Takich obciążeń na pewno nie będziemy przenosić, zatem nasz plecak powinien mieć delikatniejszą budowę a co za tym idzie być zdecydowanie lżejszy. System nośny plecaka powinien być odpowiednio wygodny w przeciwieństwie do plecaków wojskowych gdzie koszt wyprodukowania takiego plecaka jest odpowiednio wysoki, a jak wszystkim powszechnie wiadomo żołnierz plecak albo przehandluje, albo zgubi, albo …. . Są jednak w użytku wojskowym nowoczesne plecaki z może nie najlepszym systemem nośnym, ale ułatwiającym zdecydowanie komfort. Jednym z owych jest US Assault Pack w systemie ILBE produkowany przez Are`Teryxa. Niestety jego cena ponad 800 złotych powala na kolana.

Jedną z alternatyw dobrego plecaka jest Polska firma Arizon z modelem Wolverine Monolight II, czy Maxpedition Kondor II.. Plecaki te są cały czas rozwijane, ich systemy nośne zapewniają komfort. Wolverine produkowany jest w 3 rozmiarach 32, 50 i 70 litrów. Zastosowano w nim materiały renomowanych firm, co daje nam gwarancję jakości, a kompatybilność z systemem Molle daje potężne możliwości rozbudowy.
Załączniki
Wolverine Monolight.jpg
Wolverine Monolight.jpg (98.34 KiB) Przejrzano 17784 razy
Raccoon 45.jpg
Raccoon 45.jpg (21.04 KiB) Przejrzano 17784 razy
Maxpedition Condor II.jpg
Maxpedition Condor II.jpg (25.9 KiB) Przejrzano 17784 razy
ILBE Assault Pack.jpg
ILBE Assault Pack.jpg (55.71 KiB) Przejrzano 17783 razy
Tasmanian Tiger.jpg
Tasmanian Tiger.jpg (45.01 KiB) Przejrzano 17783 razy
Grzesław DeZoo
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

A może Grzesław do kompletu manekina, munduru, maski hełmu to i plecak z trzema koronami?

http://www.allegro.pl/item590386653_ple ... itrow.html

A jak już chcesz wydać niezbyt dużo pieniędzy a mieć coś dobrego to myślę, że Gagarin może Ci polecić polskiego alpinusa a ja brytyjskiego bergena (nie mylić z berghausem). Przy czym ten mój ma dodatkowe kieszenie więc w razie potrzeby zapakujesz więcej.

http://www.allegro.pl/item594245082_ple ... 7_mon.html

http://www.allegro.pl/item588580704_bry ... ywany.html
Awatar użytkownika
Grzesław
Redaktor
Posty: 783
Rejestracja: 2008-12-31, 09:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Grzesław »

Hahahha troszkę za nowy. :mrgreen:

Mieć dobry plecak za nieduże pieniądze to raczej graniczy z cudem.
Alpinusa uzywałem i szczerze mówiąc nie były takie złe. Pancerna kordura w mniejszym modelu Woodpecker 60 dość dobry system nośny, ciężar również w normie ok. 2,6 kg. W sumie OK. Najbardziej co mi dokuczało w nim to dolny zamek. Kiedy plecak dopakowany był na na maxa po otwarciu ciężko było go z powrotem zasunąć, zresztą w innych modelach było podobnie.
Jeżeli chodzi o Bergena to nie występuje w nim coś takiego jak system nośny. Sory ale dla mnie to taki duży wowór z uszami :-P
Osobiście preferuję małe plecaki. Wiadomo jak mamy dużo miejsca to zawsze coś się znajdzie do zapakowania. Pozatym mniejsze plecaki, bardziej anatomiczne zdecydowanie lepiej zachowują się podczas marszu, nie mówiąc już o przedzieraniu się przez zarośla. Ale niestety za komfort i zdrowie trzeba płacić.
Grzesław DeZoo
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Ja ze swojego plecaka jestem zadowolony. Mam go juz ponad 8 lat. Kupiłem już używany z woja i troszkę podniszczony, ale od tego czasu nic mi się w nim nie rozwaliło. Zamki u dółu są wg mnie bardzo fajne, bo znacznie ułatwiają dostęp do rzeczy w środku bez wywalania wszystkiego. Jeżdze z nim wszedzie zamiast pedalskiej walizki na kółkach :)
Rzeczywiście jest bardzo duży. Na bunkrowe wyjazdy wolałbym jednak coś mniejszego, ale nie bede kupował oddzielnego plecaka na 3 dni w roku :) Pozatym jestem bardzo zadowolony z jego funkcjonalności i wytrzymałości.
Widze, że ten na aukcji jest w lepszym stanie niż mój, a ja kupiłem go za 400 zł :)
No ale wtedy wyhaczyć je to był problem.
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Ja zobaczę jak się spisze mój holender na bunkrach. Coś niecoś będę musiał do niego podoczepiać. Jak się okaże ok to dobrze, a jak nie to będę szukał czegoś innego.

Gagarin dobrze pisze, że szkoda kupować plecak na 3 dni w roku.

Po nabyciu teoretycznego 3Day Assault Pack`a doszedłem do wniosku że wrócę do holendra. Poza tym że sztywny i może średnio wygodny to jak dla mnie wart wszystkie pieniądze.

No ale cóż. Pojadę w teren, sprawdzę, ocenie i skomentuje raz jeszcze
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

ja posiadam od roku plecak Reinder 55 Wisportu. Nie był jeszcze niestety na żadnym wypadzie bunkrowym :-(
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Grzesław
Redaktor
Posty: 783
Rejestracja: 2008-12-31, 09:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Grzesław »

Nie jest to temat dotyczący plecaków bunkrowych, ale jak widać elektronika wkracza wielkimi krokami w samą budowę plecaków, więc warto też coś na ten temat powiedzieć. ;-)

Okazuje się, że targanie ogromnych ciężarów na plecach ma również swoje zalety. Pomijam już oczywiście taką drobnostkę jak dobrze wyćwiczone i umięśnione plecy. Na rynku pojawił się plecak, który sprawia, że im więcej dźwigamy tym więcej prądu możemy pozyskać. Produkt, posiada specjalne sprzączki wykonane z polimerowego materiału (PVDF). Uchwyty wykorzystują siłę mechaniczną do produkcji prądu. Im bardziej są napięte tym więcej energii są w stanie dostarczyć. Według producenta jeżeli na plecach posiadamy ładunek o wadze 100 funtów ok. 45 kg i wędrujemy z prędkością 2-3 mph gadżet jest w stanie wyprodukować 45.6 mW. To spokojnie wystarczałoby na zasilenie iPoda. Ale weź tu udźwignij 45 kg!.

Źródło: www.ubergizmo.com
Grzesław DeZoo
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

No i po co Ipod na bunkrach, akumulator by się przydał do Petzla!
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Panowie, opłaca się biorąc pod uwagę stopień "znoszenia"?

http://rangershop.pl/product-pol-115263 ... l-DPM.html
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Albo inaczej - poszukuję plecaka 50l+, który byłby podobny do tego w linku poniżej

http://www.taiwangun.com/wyposazenie_ta ... -2000.html

interesuje mnie konstrukcja plecaka głównie.

Z racji moich bolących lędźwi w/w plecak pasuje mi choćby z racji poduszek wspierających plecy, biodra czy ramiona, samego pasa biodrowego, czy też pasków pod system molle. Już nawet sama kieszeń na broń była by idealnym schronieniem na odpowiednio złożona karimatę czy pałatkę.
Nawet cena jest ok (lub jego odpowiednik w wersji 40l za 108 zł)

Jednak "koledzy" od ASG na forach odradzają zakup z racji badziewnego wykonania itp itd - oryginalna wersja tego plecaczka to koszt +/- 1200 zł...

Czy widział ktoś coś podobnego w podobnej cenie?
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Kto Cie bedzie nosił w tym wielkim plecaku ;-)
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

śpiwór i inne klamoty, które pojadą z wami na Młotka :P

Tak jak pisałem Darukla, ja bym brał tego pseudo snajpera, ale opinie skutecznie mnie odstraszyły, biorąc pod uwagę, że jest to replika, a kupując od w/w panów już raz się naciąłem
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Ja mam taki jak podałeś w 1-wszym linku i jestem jego szczęśliwym posiadaczem. Można zabrać pół dobytku ale trzeba mieć zdrowe i silne plecy. To plecak typowo wojskowy do wszystkiego (ma być trwały, pływać - tak, tak !!!) więc wygód nie ma. Przy Twoich problemach Uki raczej bym sobie odpuścił z uwagi na kręgosłup. I nie jest to złośliwość. Raczej szukałbym czegoś z dobrym stelarzem nie koniecznie w ciapki.

np taki jak ma Darula i z tego co widać raczej się sprawdza a i cena niska:

http://allegro.pl/wyprzedaz-33-oryginal ... 68215.html
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Szymek ta aukcja dotyczy chinskich podróbek jak mi sie wydaje. W przypadku tego plecaka lepiej go kupić z demobilu - wiadomo, że orginał.
W sklepie na Szpitalnej miałem w rękach jeden i drugi - kolosalna róznica w materiałach i jakości wykonania. Kupiłem demobli i sie sprawdził, to coś chińskiego wygladało na jednorazówke :-/
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Pewnie masz rację - jak wrzuciłem pierwsze lepsze nie wczytując się w aukcję. W takim razie pewnie ta aukcja będzie właściwa http://allegro.pl/plecak-taktyczny-bund ... 22072.html :mrgreen:
ODPOWIEDZ