Dezercje i unikanie służby w Wojsku Polskim w latach 1918-19

Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Dezercje i unikanie służby w Wojsku Polskim w latach 1918-19

Post autor: kiler »

Sorki, że tak późno, ale dopiero teraz namierzyłem

http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/form ... ?idwyb=813

Wykład otwarty dr. Remigiusza Kasprzyckiego "Dezercje i unikanie służby w Wojsku Polskim w latach 1918-1945"

12 listopada, godz. 17:00
Aula Muzeum AK w Krakowie

Tematyka dezercji w Wojsku Polskim okresu II Rzeczypospolitej jest tematem stosunkowo mało zbadanym. Pionierami w historiografii tej materii są badacze amerykańscy i hiszpańscy, skupiający się jednak na swoich armiach narodowych. Prelegent przedstawi efekty własnych kwerend archiwalnych i bibliotecznych. Materiały źródłowe znalazł w zasobach m.in. Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie. Przedstawi również prasę z epoki, a także liczne wspomnienia i pamiętniki. Autor poruszy szereg wątków: narodowościowy, pacyfistyczny, a także tzw. "fali" oraz zagadnienie służby zastępczej w okresie międzywojennym.

Dr Remigiusz Kasprzycki jest historykiem i kulturoznawcą, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatrudnionym w Katedrze Wychowania Obywatelskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jest autorem szeregu publikacji naukowych i popularnych, spośród których wyróżnić należy monografię "Rakowice-Czyżyny w latach 1921-1955: krakowskie lotnisko w służbie wojskowej i cywilnej" (Kraków 2010).

Spotkanie z drem Remigiuszem Kasprzyckim odbędzie się w auli Muzeum AK w Krakowie, przy ul. Wita Stwosza 12, w środę 12 listopada, o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Zablokowany