Wieża czołgowa F.Pz.DT 4604

Jesienią 2016 roku członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii RAWELIN w miejscowości Sułoszowa, przy jednym z punktów oporu niemieckiej linii obronnej OKH Stelung b-1 przeprowadzili akcje wydobycia wieży typu F.PZ.DT 4604. Wieża po zakończeniu działań wojennych leżała przy schronie, na którym nie zdążono jej zamontować. Przy porządkowaniu pola została wrzucona do wykopu po ziemiance i przysypana ziemią. Odkopany pancerz jest w doskonałym stanie z wieloma zachowanymi detalami. Drobne elementy, takie jak zamek działa, zostały co prawda zdemontowane (lub miały zostać zamontowane dopiero po ustawieniu wieży w jej miejscu docelowym), ale wszystkie większe detale przetrwały. Zachowało się też w dobrym stanie oryginalne malowanie kolorem Dunkelgelb z widocznymi napisami.

 

Po renowacji

W czasie konserwacji okazało się że konieczne jest odnowienie malowania. Pierwotny lakier był zbyt słaby i nie trzymał się dobrze powierzchni. W miejscach gdzie były wykonane oznaczenia z numerem modelu(przedni pancerz) pozostawiono oryginalne malowanie w postaci świadka. Udało się natomiast przywrócić do sprawności łożysko obrotowe wieży i obecnie może ona wykonać pełny obrót o 360 stopni. Odnowiona wieża została ustawiona na nowo zaprojektowanej kratownicy. Kratownica jest jej podstawą przy ekspozycji wieży i jednocześnie, w dolnym położeniu, stanowi wózek transportowy.

Turmgehause des Pz.Kpfw. II, Drehhaube

Wieża F.Pz.DT 4604 jest modyfikacją wieży z niemieckiego czołgu Pz.Kpfw. II. Prace polegające na przystosowaniu wież wersji Ausf F do montażu na obiektach fortecznych zlecono zakładom F. Schichau A.G. w Elbing (Elbląg) oraz FAMO Werk-Warschau (dawne zakłady PZInż w Ursusie). Zmieniono uzbrojenie, usunięto kopułę obserwacyjną, a w zamian dodano pokrywę ze szczelinami wentylacyjnymi oraz otworem dla peryskopu. Uzbrojenie wieży stanowiła armata 3,7 cm KwK 36 L/45 z czołgu Pz.Kpfw. III oraz karabin maszynowy MG 34.

 

Bauform 236

Tak zmodyfikowane wieże osadzano na stanowisku typu Ringstand 67 (Bauform 236). Typowa konstrukcja schronu zbliżona była do Ringstanda 56c i różniła się powiększonymi wymiarami przy zachowaniu grubości ścian i stropu zabezpieczających przed skutkami ostrzału karabinowego i przed odłamkami pocisków artyleryjskich. Do budowy takiego stanowiska dla wieży potrzebowano 16 m3 betonu zbrojonego prętami stalowymi o średnicy 12 mm o łącznej wadze 1 tony. Schron składał się z dwóch pomieszczeń: amunicyjnego z wejściem do obiektu, w którym składowano 360 pocisków do działa i 4500 zataśmowanych nabojów karabinowych przeznaczonych dla MG, oraz położonego wyżej pomieszczenia bojowego nakrytego wieżą czołgową. Uzbrojenie wieży F.Pz.DT4604 było za słabe, żeby przebić pancerz rosyjskiego czołgu, jednak skutecznie mogło powstrzymać piechotę wroga i słabiej opancerzone pojazdy.

 

Parametry techniczne

Masa wieży

ok 950 kg

Wysokość wieży

510 mm

Wysokość linii ognia

240 mm

Średnica pierścienia

1160 mm

Pancerz czołowy

30 mm

Pancerz boczny i tylny

15 mm

Strop

10 mm

Uzbrojenie

działo 3,7 cm KwK36 L/45

 

karabin maszynowy MG 34

Kąt podniesienia lufy działa

- 9° - +15°

Kąt poziomy prowadzenia ognia

360°

Szybkostrzelność działa

20 strz/min

Zapas amunicji do działa

360 szt

Zapas amunicji do km

45 000 szt