krakał pisze:Nie zapominaj, że Shiman jest z Luftwaffe , a flakarze to przecie też Luftwaffe. To i będzie Flieger, jak się zdegraduje
Nie zapominam - artylerzyści Flak nosili stopień Kanonier. Analogicznie w pułkach grenadierów pancernych dywizji a potem korpusu Hermann Goering (też formalnie Luftwaffe) żołnierze nosili stopnie Grenadiere, a w dywizjach polowych Luftwaffe - Jager. Fliegerzy byli tylko w jednostkach lotniczych.
Spoko, dla mnie też to było niespodzianką, ale jeszcze większa to Wachtmeister w artylerii plot. i chyba w HG jeśli mnie pamięć nie myli (ale może chodziło o Flak Regiment HG).
A nie byłeś? To zależy, co kto widział. Otóż, krąży sobie po Krakowie, niczym marksowe widmo po Europie, taki zbiór zdjęć z TK, wykonany IMHO przez oficjalnego wojskowego dokumentalistę. Są w nim zdjęcia i "naziemne", i lotnicze. Są zdjęcia niektórych fortów - ja znam np. jedno z Baryczy (kadr przedstawiający wejście do tradytora i wał szyjowy fortu, z zatkniętym sztandarem; kilka z Węgrzc (pozycja piechoty, wieże pancerne w ujęciu z dwóch stron, kaponiera podwójna widziana ze stoku wału), kilka ciekawych kadrów z rdzenia - bateria polowa obok NS 19, NS 13 widziany od tyłu, wnętrza schronów w NS 12 i 22, NS 29 widziany od południowego zachodu, patrząc wzdłuż koryta Wilgi, widoki z Podchruścia w kierunku na Pasternik i w kierunku na Tonie, arcyksiążę Franciszek Salwator i Karl Kuk z grupą oficerów w kawernie Kosocice, słynne rodzynkowe (bo jedyne...) zdjęcie Wandahugla ze schronem na szczycie, pojedyncze zdjęcia schronów amunicyjnych Bielany i Wolski Las, publikowanych w ATK poświęconych schronom itd, itd. I to wszystko w piątek było. Część z nich była już publikowana, np. te ze schronami czy te z Węgrzc. A poza tym parę rzeczy dotąd mi nieznanych, acz niewątpliwie z tego samego zbioru - kilkanaście zdjęć okrętów flotylli wiślanej wykonanych pod Wawelem, około 10 zdjęć Wawelu (różne ujęcia wzgórza zamkowego od północnego zachodu, zachodu i południowego zachodu, poza tym zdjęcia z dziedzińca arkadowego), około 10 zdjęć z ogłoszenia aktu 5 listopada w Krakowie, jedno zdjęcie z wizyty Piłsudskiego w Krakowie wykonane 5 czy 6 listopada 1916. W sumie, jak oceniam, około 80 zdjęć, częścią mnie nieznanych, ale wszystkie ciekawe. Były to współczesne odbitki, ale wykonane ponoć bezpośrednio z oryginałów; jakość była rzeczywiście lepsza od tego, co znałem dotychczas. No cóż, mej wiedzy o TK bardzo naprzód to nie posunęło, ale zawszeć miło popatrzeć, zwłaszcza na te z aktu 5 listopada. Na koniec uwaga: w gablocie zmieściła się może połowa tego, co zostało udostępnione i co - zanim trafiło do gablot - przeszło przez moje ręce (miałem możliwość przeglądania wszystkich, bowiem zdjęcia były rozkładane w gablocie późno, już w trakcie trwania Nocy Muzeów, około godz. 19.30 - 20.00, a nie 17.30 jak napisano w programie. I nie zmieściły się w niej wszystkie.).
Zapomniałem byłem dopisać, że znasz te zdjęcia na pewno, przynajmniej część - pytanie tylko, jak dużą. Pytanie wynika z tego, że ja znam zdjęcia z tego zbioru, których w piątek nie było....