Strona 1 z 5

Rawelinowe wyprawy na Śląsk

: 2009-08-26, 14:48
autor: lipton
Kilka spostrzeżeń po sobotnim (samotnym) melanżu na północy OWŚ, który zwiedzałem pierwszy raz w życiu:
- nie odnalazłem niestety schronu nr 2 w Niezdarze (oznaczenia wg. mapek ze strony www.fortyfikacje.net), ale przy dróżkach we wsi mnóstwo kochów, niektóre z kwadratowymi otworami w „pokrywce”
schron nr 1 (Niezdara), na przedpolu (?) widoczne okopy i jeden koch, bez otworu w stropie
schron nr 2 (Niezdara) – Missing In Action, prawdopodobnie w dużej kępie krzewów
schron nr 3 (Niezdara), wysadzona ściana z wejściem (tak przypuszczam), strasznie zaśmiecony
schron nr 4 (Niezdara), zalany do wysokości 20-30 cm, wewnątrz śmietnik ze ściągniętych z sufitu starych kasetonów styropianowych, wejście tylko przez wyjście awaryjne, obok ukryty koch
schron nr 5 (Niezdara), wysadzona ściana czołowa, z przybudowanym z lewej strony kochem
schron nr 6 (Tąpkowice), w środku zakonserwowane smarem chyba wszystkie metalowe elementy wyposażenia, na przedpolu koch, po lewej stronie od wejścia tajemniczy łukowaty murek osłaniający wyjście awaryjne
schron nr 7 (Tąpkowice), wysadzone wnętrze, pełno strachliwych kuropatw i o mały włos zawał serca
schron nr 8 (Tąpkowice), pięknie wypalona dziura od pocisku poniżej otworu strzelniczego kopuły pancernej, wewnątrz błoto i trochę wody w korytarzach.
- obok schronu w Dobieszowicach przy ul. Wesołej jest podobno schron pozorny, podobnie na wschód od tej miejscowości (obiekty nr 3 i 4 na mapce z wyżej podanej strony), nie odnalazłem ich, przeszczepiono tam również kocha i podobno fragment mechanizmu opuszczania stawideł z pobliskiej tamy zalewowej.

: 2009-08-26, 14:50
autor: lipton
I reszta

: 2009-08-29, 22:52
autor: Darula
A ten kwadraciak (kiedys maskowany jako budynek) przy tamie zalewowej na zbiorniku miał byc zamkniety przez Profort... z miesiąc temu. Miałes szczęście, że wnetrze było dostepne :-D

: 2009-08-30, 19:03
autor: lipton
W środku widać, że są prowadzone jakieś prace, strzelnice są pomalowane farbą antykorozyjną

: 2009-08-30, 23:17
autor: Darula
Fajnie, że Lipton załozył temat dotyczący ows-u. Wiele stron i dyskusji na forach poświecono tym schronom, więc nie bedziemy sie powtarzać. Myśle, że warto je poprostu zaprezentować i może nawet troche o nich podyskutować.

Mam wiele sentymentu do tych obiektów, gdyż wiele, wiele lat temu od nich rozpoczęła sie moja przygoda z fortyfikacjami (nie licząc Twierdzy Kraków i pierwszych, nieświadomych kontaktów z "bunkrami" na Helu).

Lpton zaprezentował mój ulubiony fragment OwSu... Niezdara i Wesoła (schron od którego zaczęła sie w Polsce "zabawa" w renowacje (?)). Otwarty teren, świetnie zachowane schrony. Polecam ten odcinek! A i Bobrowniki też są super :idea:
Dla ogarnięcia całosci polecam strone naszego starego znajomego Szymka Hrebendy http://www.fortyfikacja.pl/

Dla uzupełnienia kilka fotek z ostatniego zwiedzania przy okazji pikniku w Zbrosławicach:

Dobieszowice
Ciężki schron bojowy jednokondygnacyjny wyposażony w kopułę pancerną ckm (ZO 1938 145 N1076). Wejście zamyka krata forteczna. Uzbrojenie stanowiły 3 ckm-y: jeden w kopule pancernej, dwa w strzelnicach ściennych i 1-2 rkm-y. Obiekt posiada wyjście ewakuacyjne pełniące rolę strzelnicy pomocniczej rkm. Schron jest w bardzo dobrym stanie: zachowana kopuła pancerna, pancerze strzelnic, drzwi pancerne, potykacze w płycie detonacyjnej. Został wyremontowany przez Stowarzyszenie "Pro Fortalicium" i jest udostępniony do zwiedzania od maja do października w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca od 13-17.

: 2009-08-30, 23:43
autor: Darula
Grupa bojowa "Wymysłów"
Schron do obrony okrężnej broniący dojazdu do tamy zalewowej wyposażony w 2 ckm, w tym jeden za pionowym pancerzem, rkm, zrzutnie granatów i wyrzutnie ładunków oświetlających. Wejście zamykane było kratą przeciw szturmową, maskowany jako budynek. Obiekt jest w dobrym stanie, zachował pancerze strzelnic i rury wyrzutni ładunków oświetlających. Obiekt wysprzątany i wstępnie zabezpieczony przez Stowarzyszenie "Pro Fortalicium".

: 2009-08-30, 23:46
autor: Darula
cd "Wymysłów"

Ciężki schron bojowy wyposażony w kopułę pancerną ckm (ZO 1938 148 N1079) i garaż dla armaty p.panc. W grudniu 1939 roku porucznik Rudolf Witzig z grupą podkomendnych testował ładunki kumulacyjne na pancernej kopule schronu. Zebrane w ten sposób doświadczenie pomogło mu między innymi w słynnym desancie na belgijski fort Eben Emael. Po wojnie, wiosną 1945 roku, schron służył do detonowania znalezionej w okolicy amunicji w efekcie całkowitemu zniszczeniu uległa izba bojowa ckm i pomieszczenie załogi. Obiekt jest w złym stanie, brak pancerzy, drzwi pancernych i zamknięcia garażu na armatę.

: 2009-08-30, 23:52
autor: Darula
Z tych prób (W grudniu 1939 roku porucznik Rudolf Witzig z grupą podkomendnych testował ładunki kumulacyjne na pancernej kopule schronu.) możemy oglądnąć dwa zdjecia z ładunkami kumulacyjnymi na kopule:

: 2009-08-31, 00:34
autor: Grzesław
Ciekawe te ładunki.
Strasznie przerzedzony jest las na tych fotkach.

: 2009-08-31, 19:05
autor: Franz Aufmann
Witam,
Chciałbym tylko dodać, że drugie zdjęcie, zaprezentowane przez Darulę, było wykonane w milisekundach po odpaleniu ładunku kumulacyjnego. Fotkę zrobiono szybkostrzelnym aparatem fotograficznym do badań balistycznych.

Auf... pozdrawia

: 2009-08-31, 23:16
autor: Darula
Witamy Aufa...

Aufie, masz może wiecej informacji na temat tych zdjec archiwalnych, co to za ładunki i czy naprawdę zostały zastosowane przy zdobywaniu Eben Emael.

Czy patrząc na to zdjęcie widzimy działajacy ładunek na pancerzu kopuły? Czy to oznacza, że ładunki były załózonejednocześnie i odpalane jeden po drugim?

: 2009-09-01, 00:54
autor: Franz Aufmann
Witam,
Ładunki odstrzelono prawie „jednocześnie”. W roku 1938 uruchomiono produkcję dwóch typów ładunków kumulacyjnych do niszczenia obiektów fortecznych. Pierwszy z nich był jednoczęściowym ładunkiem o wadze 10 kg. Drugi, dwuczęściowy o łącznej wadze 50 kg. Te zostały zastosowane w Belgii. Próby przeprowadzono w Górach Rudawskich na terenie Czech. W Polsce znany jest jeden obiekt poddany próbom z ładunkami kumulacyjnymi do niszczenie obiektów fortecznych, ale o tych próbach trudno jest cokolwiek znaleźć w materiałach źródłowych. Kopuła Z.O. z Wymysłowi jest przykładem przeprowadzonych prób.
Niektóre pancerze w Polsce noszą ślady po działaniu mniejszych ładunków kumulacyjnych. Niemcy po przeprowadzonych doświadczeniach uruchomili również produkcję granatów ppanc. opartych o sprawdzona już zasadę działania ładunku kumulacyjnego.

Auf…

: 2009-09-01, 23:00
autor: Darula
Tak masz racje, że sa jeszcze inne pancerze ze śladami testowania uzbrojenia. Przy okazji zaprezentowanych poniżej zdjęć schronów Grupy Bojowej Kłodnica może zajmiesz stanowisko co do śladów... czy zwykłe pociski karabinowe zrobiły takie "zniszczenia" i co testowano na kopule pancernej?


1.Schron bojowy nr71

: 2009-09-01, 23:01
autor: Darula
2.Schron nr73

: 2009-09-03, 21:42
autor: Grzesław
Zgadza się, najbardziej jednak zastanawia mnie otok wokół śladów po pocisku w fotce k10.

Witam kolegę aufmana