Cart

czwartek, 01 maj 2008

Linia Mołotowa - RRU punkt oporu "Mosty Małe"

Jak co roku tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja zorganizowaliśmy kilkudniowy wyjazd na Roztocze Wschodnie, na terenie którego znajduje się część południowego fragmentu Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego tzw. "Linii Mołotowa". Tym razem celem naszej wyprawy był najbardziej wysunięty na wschód punkt oporu "Mosty Małe". Przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia badania terenowe polegały na wykonaniu dokumentacji fotograficznej poszczególnych obiektów punktu oporu, spisu zachowanych elementów wyposażenia schronów, jak tez pomiary GPS.

Pomimo wielkiego wysiłku jaki włożono w budowę umocnień do czerwca 1941 nie zdążono tu wykonać wszystkich zaplanowanych robót. Punkt oporu składa się z piętnastu betonowych schronów czterech typów. Są to schrony do ognia czołowego - budowanych w odmianach o dwóch lub trzech zasadniczych kierunkach ognia uzbrojonych w armaty ppanc kal. 45mm i ckm lub tylko ckm-y, schrony do ognia bocznego lub dwubocznego uzbrojone w armaty ppanc kal. 45mm i ckm, lub tylko w ckm, tradytory artyleryjskie uzbrojone w dwa działa Zis-7 76,2mm i jeden schron obserwacyjny. Trzy z nich zostały wyposażone w polskie kopuły pancerne zdemontowane z fortyfikacji na Polesiu. Są to: pancerna kopuła obserwacyjna wz.36 o sygnaturze Z.O. 1937 N 1017 87 i dwie kopuły obserwacyjno-bojowe ckm z trzema strzelnicami czołowymi i czwartą pomocniczą z tyłu o sygnaturze Z.O. 1938 N 1059 129 i Z.O. 1938 N 1039 111. Całość umocnień miała tworzyć zamknięty system, przygotowany do obrony okrężnej.

Los umocnień Rawsko Ruskiego RU został przesądzony już w momencie ataku niemieckiego na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Niemiecki atak zaskoczył budowniczych i nieliczne załogi wojskowe, część schronów nie obsadzono, a nie wszystkie były w pełni wykończone i wyposażone. Tylko część przygotowanych oraz obsadzonych przez załogi i wyposażonych w broń i amunicję schronów bojowych na odcinku od Huty Lubyckiej do Lubyczy podjęła walkę, zatrzymując marsz oddziałów Wehrmachtu. Min. schron Komsomolec z punktu oporu Mosty Małe, dowodzony przez st. lejtnanta I. T. Martyczika, trzymał pod ogniem drogę do Rawy Ruskiej aż do 30 czerwca, kiedy to po jego okrążeniu został zdobyty miotaczami ognia

czwartek, 01 maj 2008