Cart

niedziela, 23 listopad 2008

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2008 „LS-Deckungsgraben No. 7

Nasza ostatnia schronowa impreza w tym roku, pomimo padającego śniegu i przenikliwego zimna była bardzo udana. Tym razem rekord ilości zwiedzających schron (Noc Muzeów 2007) nie został pobity, ale i tak prawie 350 osób przyszło zobaczyć „siódemkę” w parku Krakowskim. Byliśmy też widoczni w mediach – bardziej niż dotychczas, jako „jedna z największych atrakcji” Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Materiały o wystawie pojawiły się nie tylko w gazetach, ale też w Kronice TVP Kraków i ogólnopolskim Teleekspresie. Nasze korytarze prezentowały się w telewizji całkiem nieźle, nawet obok Wawelu i Muzeum Narodowego.

Udostępnialiśmy schron już po raz kolejny, jednak wiele osób, nawet mieszkających na Krowodrzy od urodzenia, nie kryło zaskoczenia po wejściu do środka. Jak zwykle zwiedzający pytali nas o połączenia korytarzy z innymi obiektami w Krakowie, znaleziska podczas odkopywania, a nawet o związki schronu z fortem, który istniał w sąsiedztwie parku. Był też tradycyjny i jak najbardziej niezamierzony punkt programu – przerwa w pracy agregatu, który, pomimo niskiej temperatury udało się bardzo szybko uruchomić. Najbardziej ucieszyła nas propozycja przekazania stowarzyszeniu masek z lat 50 – tych. Jeśli rzeczywiście się uda, będziemy chyba musieli pomyśleć o nowej szafie na zbiory. Powoli zaczyna brakować miejsca…

 


23 listopada 2008r. będzie można zwiedzić bez biletu krakowskie muzea. Dla miłośników historii przygotowano sporo atrakcji. W tym roku Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich zaplanowano na najbliższą niedzielę. Większość placówek proponuje z tej okazji specjalny program. Osoby zainteresowane historią, szczególnie druga wojna światową, powinny odwiedzić dwa miejsca.

W parku krakowskim w godz. 11-16 będzie można obejrzeć niemiecki schron przeciwlotniczy. Wewnątrz przygotowano wystawę "Plac Inwalidów - historia miejsca" i ekspozycję poświeconą obronie przeciwlotniczej. Schron udostępni Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników "Rawelin", które ma pod swoją opieką kilka podobnych obiektów w mieście. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej od godz. 10 do 11.30 przewodnik będzie oprowadzał po wystawie stałej Kraków w latach 1939-1956 oraz byłych celach gestapo. O 11.30 rozpocznie się pokaz filmów dokumentalnych dotyczący historii Krakowa w czasie okupacji, a o 13 - spacer po najciekawszych miejscach dzielnicy Krowodrza. Na 14.30 zaplanowano wykład Grzegorza Jeżowskiego z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. "Okoliczności uratowania wiaduktu grzegórzeckiego - w poszukiwaniu prawdy", a na 16 - warsztaty "Los Polaków - więźniów Montelupich i Pomorskiej".

niedziela, 23 listopad 2008