Cart

sobota, 16 maj 2009

Noc Muzeów Krakowskich 2009 „LS-Deckungsgraben No. 7"

Trzecia Noc Muzeów Muzeów schronie – za nami! W piątek 15 maja krakowianie nie kładli się spać, ale tłumnie wyruszyli na wielkie zwiedzanie. Krakowska Noc Muzeów była szóstą imprezą organizowaną przez miasto. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2004 roku, na wzór berlińskiej „Lange Nacht der Museen”. Polega na udostępnianiu pomieszczeń muzealnych w wybraną noc maja – tradycją stało się organizowanie Nocy Muzeów w połowie miesiąca, z piątku na sobotę.

Rawelin miał zaszczyt uczestniczyć w niej już po raz trzeci. Schron w parku Krakowskim odwiedziło ok. 1260 osób! Tradycyjnie – długa kolejka zaczęła ustawiać się już przed 19, a wąskie korytarze prawie non stop były „zakorkowane” przez pasjonatów historii placu Inwalidów i podziemnego zwiedzania. Dotychczas biletem wstępu do wszystkich muzeów była specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta, w symbolicznej cenie: 1 złoty, która upoważniała do nieograniczonego wstępu do wszystkich placówek muzealnych biorących udział w projekcie. W tym roku wstęp do muzeów był bezpłatny, a monetę – jako pamiątkowy gadżet – można było nabyć za symboliczną złotówkę. W naszym schronie pamiątkowe monety zostały sprzedane w ciągu pół godziny, na pocieszenie zostały tylko bilety uprawniające do bezpłatnych wieczornych i nocnych przejazdów komunikacją miejską. Jak zwykle też – nasz agregat zbuntował się po kilku godzinach pracy i to aż trzykrotnie. Choć niektórzy poczuli się w ciemnościach niepewnie, na szczęście obyło się bez paniki, a paliwo udało się uzupełnić w miarę szybko.

Przeboje tegorocznej wystawy łatwo było przewidzieć: element maski dla dziecka, który służył do pompowania powietrza („miech” kojarzył się wielu osobom z… rozniecaniem ognia), maska dla konia i plastikowa replika mp40 - jak stwierdził jeden ze zwiedzających – ulubiona broń z Call of Duty. Sporo osób robiło też sobie zdjęcia z „Rosjaninem” Grzesława czyli manekinem ubranym w maskę, op1 i uzbrojonym w licznik Geigera. Mieliśmy też stałych bywalców, którzy z nostalgią wspominali wizyty sprzed trzech lat w betonowych korytarzach i pytali czy i tym razem będzie można wejść do obydwu obiektów, a nawet zobaczyć trzeci z naszych schronów - przy ul. Lea. Obiecywaliśmy, że następnym razem  podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich postaramy się pokazać więcej.

W tym roku zrezygnowaliśmy z rekonstrukcji historycznej, więc szczególnie panie bezskutecznie szukały… granatowego policjanta, żeby go sfotografować. Bartek tymczasem, podobnie jak reszta ekipy – w nowej koszulce Stowarzyszenia – kierował ruchem turystycznym. Po Nocy Muzeów zostało ogromne zmęczenie, ale też radość z tego, że to, co robimy spotyka się z tak dużym zainteresowaniem i sympatycznym przyjęciem.


W nocy 16/17 maja 2009 roku będzie można zwiedzić bez biletu krakowskie muzea. Dla miłośników historii przygotowano sporo atrakcji. W tym roku VI Noc Muzeów Krakowskich zaplanowano na najbliższy piątek, większość placówek proponuje z tej okazji specjalny program. Osoby zainteresowane historią, szczególnie druga wojna światową, powinny odwiedzić schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben Nr7 w Parku Krakowskim. W godzinach 19-1 schron udostępniony jest do zwiedzania przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin", które ma pod swoją opieką kilka podobnych obiektów w mieście. Wewnątrz przygotowano wystawę "Plac Inwalidów - historia miejsca" oraz ekspozycję poświeconą obronie przeciwlotniczej.

sobota, 16 maj 2009