Cart

niedziela, 22 listopad 2009

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2009 „LS-Deckungsgraben No. 8"

W tegorocznej edycji imprezy, w której braliśmy udział już po raz czwarty, przyszła kolej na schron nr 8 przy pl. Inwalidów. W zeszłym roku i dwa lata temu w listopadzie z tej samej okazji otwieraliśmy „siódemkę” w parku Krakowskim, a rok wcześniej – „dwójkę” przy Królewskiej, jeden z pierwszych tego typu obiektów w mieście. Tak jak większość muzeów w Krakowie, tak samo nasz schron z 1944 roku można było zwiedzać bezpłatnie od godziny 10 do 15. Tradycyjnie już udostępniliśmy obiekt pod patronatem i dzięki pomocy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, oddział Pomorska. Na potwierdzenie tego, że akcja jest wspólna jeden ze zwiedzających zapytał, czy bezpośrednio ze schronu istnieje przejście podziemne do… muzeum.

Nie obyło się bez problemów technicznych. Dzień przed imprezą okazało się, że ktoś „pożyczył” większość naszych lamp naftowych, które przechowywaliśmy wewnątrz schronu i trzeba było dokupić nowe. Współpracy odmówił też agregat, ale na szczęście udało się go w porę reanimować. Za to w czasie zwiedzania wszystkie sprzęty spisały się na medal. W schronie nr 8 nie ma zamontowanej na stałe instalacji elektrycznej, więc warunki oświetleniowe utrudniają organizowanie wystaw w korytarzach. Dlatego tym razem nie zaprezentowaliśmy rawelinowych zbiorów masek i innych militariów. Jednak nawet pusty (nie licząc zachowanych oryginalnych ławek) schron okazał się atrakcją Dnia Otwartych Drzwi Muzeów. Jak zwykle zwiedzaniu towarzyszyło zaskoczenie, niedowierzanie, zachwyt, a czasem… strach. Wśród najstarszych osób odwiedzających Lufschutzdeckungsgraben spotkaliśmy nawet świadka budowy schronów.

Liczba zwiedzających zaskoczyła nas: 316 osób, czyli całkiem sporo, jak na listopadową porę. Nie licząc rowerzysty - gitarzysty, który bardzo chciał obejrzeć nasz obiekt, ale ponieważ przyszedł „po godzinach”, a do tego był chyba po dosyć intensywnej imprezie, ostatecznie zrezygnował. W końcu zaparkował swój rower i… gitarę na trawniku, a sam położył się obok schronu i jak gdyby nigdy nic zapadł w drzemkę.


W tym roku już po raz piąty organizowany jest Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich z inicjatywy Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.  Odbędzie się 22 listopada 2009 r. Głównym celem, który przyświeca inicjatorom tego przedsięwzięcia jest zachęcenie młodych ludzi do zapoznania się z historią i dziedzictwem kulturowym Krakowa. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea planują przygotowanie szeregu dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Będą to m.in. zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami, wykłady oraz pokazy.

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa O/Pomorska

Wystawa stała: Kraków w latach 1939–1956
10.00–11.20 – Życie codzienne mieszkańców Krakowa 1939–1945 – warsztaty dla młodzieży
11.45–12.30 – Korespondencja Polaków w czasie II wojny światowej – prezentacja i omówienie zbiorów filatelistycznych z kolekcji Jana Pająka
13.15–14.00 – Wojenne losy kapitana Stanisława Spyrłaka na podstawie zbiorów filatelistycznych z kolekcji Jana Pająka – wykład połączony z prezentacją kolekcji
14.15–15.15 – Los Polaków – więźniów Montelupich i Pomorskiej – warsztaty dla młodzieży
15.30–16.00 – pokaz filmów archiwalnych o okupowanym Krakowie
10.00–15.00 – zwiedzanie schronu przeciwlotniczego w parku Krakowskim udostępnionego przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”

ZAPRASZAMY

niedziela, 22 listopad 2009