Cart

piątek, 14 maj 2010

Noc Muzeów Krakowskich 2010 „LS-Deckungsgraben No. 7"

Noc Muzeów, czyli zwiedzanie większości placówek muzealnych w mieście za symboliczną złotówkę odbyła się w Krakowie po raz siódmy, z 14 na 15 maja. Każda edycja przebiega pod pewnym hasłem, w tym roku był to „Wielki Kraków 1910 -2010”. W 1910 roku, z inicjatywy prezydenta Juliusza Lea podjęto decyzję o stopniowym włączaniu w obręb miasta terenów okolicznych gmin, które z czasem, przede wszystkim w latach międzywojennych nabrały miejskiego charakteru. Proces ten zakończył się w 1915 przyłączeniem do Krakowa miasta Podgórza.

„Rawelin” wziął udział w Nocy Muzeów czwarty raz, udostępniając LS-Deckungsgraben nr 7 w parku Krakowskim, nasz najbardziej reprezentacyjny schron przeciwlotniczy, wybudowany w 1944 roku. Zlokalizowany jest w sąsiedztwie Alej Trzech Wieszczów (tereny dawnej kolei obwodowej) i placu Inwalidów, w rejonie, który między I a II wojną światową był intensywnie urbanizowany, zgodnie z ideą „Wielkiego Krakowa”. Odwiedzający schron mogli poznać dzieje placu Inwalidów i parku Krakowskiego, dzięki wystawie stałej „Plac Inwalidów – historia miejsca”, której autorem jest członek naszego stowarzyszenia – Mariusz Bembenek. Jest on także współautorem wydanego niedawno przewodnika „Wokół placu Inwalidów”, który podczas Nocy Muzeów można było kupić w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej, a potem... przyjść po autograf w jedno z najciekawszych miejsc opisanych w książce.

Pamiątkowe monety, które rozprowadzaliśmy przy wejściu do schronu, rozeszły się praktycznie od razu. Jak zwykle, krakowianie tłumnie przyszli obejrzeć rawelinowe podziemia. W ciągu prawie sześciu godzin naliczyliśmy ponad 1300 osób. Większość z nich wykazała się niezwykłą cierpliwością, oczekując w długiej kolejce i zrozumieniem, gdy tłumaczyliśmy, że ze względu na wąskie korytarze nie jesteśmy w stanie wpuścić więcej osób naraz, żeby nie dopuścić do zakorkowania schronu. Niecierpliwi próbowali jednak dostać się do środka pod prąd. Najbardziej ujęli nas rodzice, którzy znieśli wózek z kilkumiesięcznym „miłośnikiem historii” do schronu, a następnie wytaszczyli go na górę i dziewczyna z nogą w gipsie, która nie zrezygnowała ze zwiedzania, pomimo tego, że trudno jej było zejść po schodach. Oprócz wystawy Mariusza, pokazaliśmy kolekcję eksponatów związanych z obroną przeciwlotniczą, które w odróżnieniu od ekspozycji w innych muzeach, można było wziąć do ręki i sfotografować. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się jeden z najbardziej intrygujących przedmiotów - maska przeciwgazowa dla konia. Większość muzeów działała do 1 w nocy, nasz schron - do dwunastej, dlatego nawet po zamknięciu wystawy cały czas pojawiali się w parku chętni do obejrzenia „siódemki”. Jedynym wyjściem było zaproszenie ich jesienią na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział ul. Pomorska  i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zapraszają na VII Noc Muzeów w Krakowie, którą zaplanowano na najbliższy piątek, 14 maja. Osoby zainteresowane historią, szczególnie druga wojna światową, powinny odwiedzić schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben Nr7 w Parku Krakowskim. W godzinach 19-24 schron udostępniony jest do zwiedzania przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin", które ma pod swoją opieką kilka podobnych obiektów w mieście. Wewnątrz przygotowano wystawę "Plac Inwalidów - historia miejsca" oraz ekspozycję poświeconą obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa O/Pomorska

19.00–20.00 Pokaz filmu Lipowa 4, słowo wstępne: Tomasz Stachów
20.00–21.00 Pokaz filmu Lipowa 4, słowo wstępne: Tomasz Stachów 
21.00 –22.30 Pokaz filmów dokumentalnych dotyczących Krakowa czasów II wojny światowej
20.00–1.00 Projekcja na dziedzińcu filmów archiwalnych, wystawa fotografii Domu Śląskiego, prezentacja multimedialna nowej Trasy pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa obejmującej oddziały: Fabryka Schindlera, Apteka Pod Orłem i Ulica Pomorska 
19.00–24.00 Zwiedzanie schronu, znajdującego się w parku Krakowskim, wraz z wystawą 
"Plac Inwalidów - historia miejsca" oraz ekspozycją poświeconą obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej (pod opieką merytoryczną członków stowarzyszenia „Rawelin”), finisaż wystawy stałej Kraków w latach 1939–1956 oraz zwiedzanie cel gestapo.

ZAPRASZAMY

piątek, 14 maj 2010