Cart

piątek, 21 styczeń 2011

Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa „LS-Deckungsgraben No. 7"

Akcja "Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa" rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku, kiedy to na tytułowej stronie "Echa Krakowa" ukazał się tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów. Na pierwszej zbiórce, pod Wieżą Ratuszową na Rynku, zgromadziło się blisko 700 krakowian. Pierwotnie akcja zaplanowana na jeden sezon, kontynuowana była przez lata następne. Spowodowały to listy uczestników z prośbą o jej przedłużenie oraz olbrzymie zainteresowanie zwiedzających. I tak trwa do dnia dzisiejszego.

Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach, tak aby uczestnicy - mieszkańcy Krakowa, poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu (listopad - marzec) przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Organizatorami akcji są: Koło Grodzkie PTTK w Krakowie - główny organizator, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa - organizator prelekcji na odznakę Złotą z pawim piórem, Urząd Miasta Krakowa - wsparcie finansowe i Polska - Gazeta Krakowska jako organizator medialny.

21 stycznia 2011 roku mieliśmy zaszczyt wziąć udział w akcji "Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa"  udostępniając do zwiedzania schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben nr 7 w parku Krakowskim, wewnątrz odwiedzający  mogli poznać dzieje placu Inwalidów i parku Krakowskiego dzięki wystawie „Plac Inwalidów – historia miejsca”. Lokalizacja schronu w dokumentacji niemieckiej została określona jako "Krakauer Park - Aussenring" (park Krakowski - Aleje Trzech Wieszczów). Na podstawie zachowanych dokumentów wiadomo, że wykonawcą obiektu była firma Haffner. Powstał na planie łamanej litery "S", zbudowany w technologii odlewania betonu w szalunku z desek. Budowla ma dwa wejścia główne ze schodami oraz jedno wyjście ewakuacyjne. Schron rozciąga się na długości ok. 60 metrów, przekrój poprzeczny przypomina odwróconą literę "U", przedsionki i główne korytarze maja  2 metry wysokości i 1,40 szerokości.

piątek, 21 styczeń 2011