Cart

czwartek, 01 styczeń 1970

Noc Muzeów Krakowskich 2011 „LS-Deckungsgraben No. 7"

To była piąta edycja Nocy Muzeów, w której braliśmy udział. Dla nas wyjątkowo trudna organizacyjnie, bo z powodu remontu i wymiany ekspozycji w Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej, z którym zawsze organizowaliśmy zwiedzanie, musieliśmy wszystko samodzielnie dopiąć na ostatni guzik. Także od strony promocji wydarzenia, bo nie uwzględniono nas w żadnych oficjalnych programach. Okazało się, że nasze starania zakończyły się pełnym sukcesem - w czasie zaledwie kilku godzin schron nr 7 w parku Krakowskim odwiedziło ponad 1,5 tys. osób! Chyba po raz pierwszy kolejka chętnych sięgała daleko w parkowe alejki i praktycznie prawie przez całą imprezę pozostawała tej samej długości. Aby wszyscy mogli zwiedzić schron, przedłużyliśmy czas jego otwarcia o godzinę.

Choć czas oczekiwania przed wejściem wynosił nawet 1,5 godz. ci, którzy wytrwali w kolejce, mogli we wnętrzu schronu posłuchać polskich i niemieckich utworów z epoki, a nawet syreny ostrzegającej przed nalotem. Oprócz tego prezentowaliśmy kolekcję masek przeciwgazowych i innych przedmiotów związanych z obroną przeciwlotniczą zgromadzonych przez członków Rawelinu, a także wystawę stałą „Plac Inwalidów - historia miejsca”. Ekspozycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w korytarzach co chwilę tworzył się „korek”. Tradycyjnie też, umieściliśmy zdjęcia z prac prowadzonych w naszych schronach, przed udostępnieniem ich do zwiedzania. Ale największą atrakcją byli w tym roku rekonstruktorzy w pełnym umundurowaniu i oporządzeniu - Shiman (Luftwaffe), Grzesław (armia fińska) z MSMH Rawelin, a także Koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ostheer, w mundurach Wehrmachtu. Przez całą imprezę (a szczególnie podczas oczekiwania w kolejce) trwały sesje fotograficzne z ich udziałem.

Zwiedzającym dziękujemy za cierpliwość i wszelkie słowa uznania skierowane pod naszym adresem. Niektórzy podkreślali, że to właśnie wizyta w schronie była dla nich największym przeżyciem podczas Nocy Muzeów albo miłym rozpoczęciem muzealnego wieczoru. Osobne podziękowania, szczególnie za wsparcie logistyczne należą się Firmie Future Solutions, autoryzowanemu dealerowi marki Komandor (www.komandor-krakow.pl), która pomimo napiętych terminów bez wahania włączyła się w przygotowania do imprezy. Dziękujemy również GRH Ostheer (www.ostheer.dobroni.pl), której członkowie dołożyli wszelkich starań, aby uatrakcyjnić zwiedzanie schronu oraz naszemu wieloletniemu partnerowi – Muzeum Historycznemu miasta Krakowa za wszelką pomoc. Mamy nadzieję, że podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich organizowanego w listopadzie uda się nam zainteresować tematem obrony przeciwlotniczej co najmniej tyle samo osób. Już teraz obiecujemy, że przygotujemy z tej okazji specjalne niespodzianki. Informacje o innych imprezach w naszych obiektach w Krakowie i Rudawie w ciągu roku będziemy zamieszczać na bieżąco na naszej stronie oraz na Facebooku (www.facebook.com/rawelin).

 


 

20 maja o godz. 19 startujemy z tegoroczną odsłoną Nocy Muzeów. Tym razem zapraszamy do odwiedzenia schronu przeciwlotniczego, wybudowanego pod koniec II wojny światowej na terenie dzielnicy niemieckiej (lokalizacja: park Krakowski od strony placu Inwalidów, wzdłuż Alei Mickiewicza). To jeden z niewielu zachowanych do naszych czasów obiektów obrony przeciwlotniczej typu LS-Deckungsgraben. Oznaczony numerem 7, służył za tymczasowe schronienie w czasie nalotu dla osób, które znalazły się w jego pobliżu. Nasze stowarzyszenie opiekuje się schronami przeciwlotniczymi od 2006 roku, trzy obiekty (schron nr 2, nr 8 i właśnie nr 7) po uporządkowaniu i przeprowadzeniu prac rewitalizacyjnych udostępniamy do zwiedzania. W tym roku, w "siódemce" pokażemy bogatą kolekcję eksponatów związanych z obroną przeciwlotniczą. Jak zwykle, w odróżnieniu od tych "muzealnych", będzie można je dotknąć i obejrzeć z bliska. Oprócz tego zaprezentujemy stałą wystawę "Plac Inwalidów - historia miejsca" autorstwa Mariusz Bembenka, a także zdjęcia dokumentujące prace prowadzone przez nas w schronach przeciwlotniczych. W lata 40. wprowadzą nas żołnierze - rekonstruktorzy z GRH Ostheer, będzie można też posłuchać nagrań z epoki.

Dodatkowe informacje na temat obiektów, którymi się opiekujemy i naszej działalności można znaleźć na naszej stronie w zakładkach: SCHRONY i IMPREZY. Zapraszamy serdecznie, szczególnie naszych fanów na FB. Sponsorem wydarzenia jest Firma Future Solutions, autoryzowany dealer marki Komandor. Więcej na stronie www.komandor-krakow.pl

ZAPRASZAMY

czwartek, 01 styczeń 1970