Cart

niedziela, 20 listopad 2011

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2011 „LS-Deckungsgraben No. 2"

20 listopada, wspólnie z Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2 wzięliśmy udział w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Na Pomorskiej można było obejrzeć wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”, posłuchać wykładu Dawida Golika (MSMH „Rawelin”, IPN) „Żołnierze wyklęci. Tragiczna historia oddziału partyzanckiego Wiarusy” i obejrzeć filmy dokumentalne na temat  m.in. działalności legendarnego dowódcy partyzanckiego, Józefa Kurasia „Ognia”. Naszym zadaniem było udostępnienie schronu przeciwlotniczego. Tym razem wybraliśmy Lufschutzdeckungsgraben Nr 2 przy ul. Królewskiej, położony pod boiskiem, między budynkami nr 26 i 48. Obiekt ten nie był otwierany od 2006 roku, dlatego po tak długiej przerwie wymagał odpowiedniego przygotowania. Uprzątnęliśmy zalegające przy wejściu butelki, ziemię i inne śmieci, poprawiliśmy także wentylację schronu poprzez zamontowanie komina-wywietrznika od strony ul. Królewskiej. Wnętrze zostało oświetlone reflektorami zasilanymi z agregatu.

Obok schronu umieściliśmy wystawę plenerową „Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, przygotowaną dzięki współpracy MHK i MSMH „Rawelin”. Jej autorami są Mariusz Bembenek (MSMH „Rawelin) i Tomasz Stachów (MHK), a ekspozycja była prezentowana we wrześniu na placu Inwalidów. Docelowo chcemy ją zamontować w schronie nr 7 w parku Krakowskim.

Pierwsi zwiedzający pojawili się już o dziesiątej. Krótko po otwarciu schronu i wystawy gościliśmy ekipę Telewizji Kraków, która przygotowała relację z wydarzenia. Co charakterystyczne dla Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, zwiedzający pojawiali się „falami”, nie było kolejek jak podczas Nocy Muzeów, dzięki czemu wszystko można było bez pośpiechu obejrzeć i sfotografować. Frekwencja była jednak spora – doliczyliśmy się 310 osób. Niektórzy nie poprzestawali na jednorazowej wizycie w schronie, ale wracali, przyprowadzając rodzinę i znajomych. Jak zwykle – były wspomnienia z dzieciństwa związane z tym i sąsiednimi obiektami, a także schronami urządzanymi w piwnicach kamienic. Rozmawialiśmy m.in. z osobami, które wprowadziły się do budynków przy ul. Królewskiej jeszcze w 1945 roku i przez długi czas nie zdawały sobie sprawy, co pozostawili po sobie poprzedni mieszkańcy „niemieckiej” dzielnicy. Nie brakowało pytań o możliwość odwiedzenia schronów poza imprezami muzealnymi. Nasi goście podkreślali, że regularne otwieranie schronów byłoby doskonałym pomysłem i bardzo chwalili efekty naszej kilkuletniej działalności. Udany Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich sprawił, że myślimy o tym, by częściej prezentować schron nr 2, tym bardziej, że – podobnie jak sąsiedni schron nr 1, należy on do pierwszych obiektów obrony przeciwlotniczej wybudowanych przez Niemców w 1944 roku w naszym mieście.


                                                                                                                                                    (Dziennik Polski 19.11.2011)

 

Dziennik Polski: Schron z II wojny światowej. W niedzielę Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Ulica Pomorska i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. MSMH "Rawelin" udostępni niemiecki schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej Luftschutzdeckungsgraben Nr 2, położony przy przy ul. Królewskiej, między budynkami nr 26 a 48. Zwiedzanie zaplanowano w godzinach od 10 do 15. LS-Deckungsgraben Nr 2 to jeden z pierwszych  obiektów obrony przeciwlotniczej, które powstały w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Został zbudowany na zlecenie władz okupacyjnych w 1944 r. przez firmę Tadeusza Tombińskiego. Pięć lat temu jako pierwszy z niemieckich schronów w Krakowie został zrewitalizowany przez członków Rawelinu.

 


W najbliższą niedzielę, 20 listopada, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Ulica Pomorska i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. MSMH "Rawelin" udostępni niemiecki schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej, Luftschutzeckungsgraben Nr 2, położony przy ul. Królewskiej, między budynkami nr 26 a 48. Zwiedzanie zaplanowano w godzinach od 10 do 15.

LS-Deckungsgraben Nr 2 to jeden z pierwszych obiektów obrony przeciwlotniczej, które powstały w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Został wybudowany na zlecenie władz okupacyjnych w 1944 roku, przez firmę Tadeusza Tombińskiego. Doskonale zachowany obiekt nie był udostępniany zwiedzającym od pięciu lat, kiedy jako pierwszy z niemieckich schronów został zrewitalizowany przez członków "Rawelinu". Dziś, po wykonaniu niezbędnych prac porządkowych, znów będzie można go obejrzeć. Przy schronie prezentowana będzie wystawa „Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, przygotowana we współpracy MHK i MSMH "Rawelin" – jej autorami są: Mariusz Bembenek (MSMH "Rawelin") i Tomasz Stachów (MHK). W programie Dnia Otwartych Drzwi znalazł się również wykład Dawida Golika z Instytutu Pamięci Narodowej, członka MSMH "Rawelin" — Żołnierze wyklęci. Tragiczna historia oddziału partyzanckiego „Wiarusy".

 

Program Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa O/Pomorska

10.30  – oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956, Grzegorz Jeżowski 
11.30  – projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego Historia Kowalskich poprzedzona słowem wstępnym Tomasza Stachowa. Film opowiada o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy swym sąsiadom – Żydom. 
12.50  – projekcja filmu dokumentalnego My ogniowe dzieci. Film opowiada o legendarnym dowódcy partyzanckim Józefie Kurasiu „Ogniu”, który po 1945 r. nie złożył broni i walczył na Podhalu z oddziałami Urzędu Bezpieczeństwa 
13.40  – Żołnierze wykleci. Tragiczna historia Oddziału partyzanckiego „Wiarusy” – wykład Dawida Golika 
14.40  – projekcja filmu dokumentalnego Żołnierze wyklęci, poprzedzona słowem wstępnym Tomasza Stachowa 
16.00  – oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956, Grzegorz Jeżowski 
10.00–15.00  – udostępnienie schronu przeciwlotniczego przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”

ZAPRASZAMY

niedziela, 20 listopad 2011