Cart

piątek, 18 maj 2012

Noc Muzeów Krakowskich 2012 „LS-Deckungsgraben No. 7"

W piątek krakowianie nie kładli się spać, ale tłumnie wyruszyli na wielkie zwiedzanie. Większość krakowskich muzeów w nocy otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających.

Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się w Krakowie w nocy z 18 na 19 maja 2012 r. Towarzyszyły jej liczne koncerty, wystawy, wykłady, gry terenowe i wiele innych atrakcji.  W wydarzeniu wzięło udział, aż 27 instytucji zlokalizowanych w Krakowie. Krakowska Noc Muzeów była dziewiątą imprezą tego typu organizowaną przez miasto. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2004 roku, na wzór berlińskiej „Lange Nacht der Museen”. Polega na udostępnianiu pomieszczeń muzealnych w wybraną noc maja – tradycją stało się organizowanie Nocy Muzeów w połowie miesiąca, z piątku na sobotę.

Inauguracja Nocy Muzeów 2012 odbyła się o godz. 19:00 w MOCAKU (ul. Lipowa 4). Pamiątką po nocnym zwiedzaniu, podobnie jak w poprzednich latach była wybita specjalnie na tę okazję moneta, jak też pamiątkowe bilety.

Dla Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin” była to szósta edycja Nocy Muzeów, w której braliśmy udział. W tym roku po raz kolejny udostępniliśmy schron w Parku Krakowskim. LS - Deckungsgräben nr 7 powstał w 1944 roku na terenie ówczesnej niemieckiej dzielnicy miasta. Podobnych schronów zachowało się w okolicy kilka, m.in. przy ul. Lea i Królewskiej. W całym Krakowie zaplanowano budowę sześćdziesięciu tego typu obiektów, jednak ostatecznie udało się zrealizować tylko połowę. Miały pełnić rolę tymczasowego schronienia przed nalotem. Betonowe, prefabrykowane elementy konstrukcji chroniły jedynie przed odłamkami i nie wytrzymałyby uderzenia bomby lotniczej. Schron nie posiadał urządzeń filtracyjnych, dlatego też na wyposażeniu niezbędne były maski przeciwgazowe. Wzdłuż ścian umieszczone były drewniane ławeczki, a przy wejściach, oprócz schodów znajdowały się pochylnie dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Na końcu korytarza, w małym pomieszczeniu, była prowizoryczna toaleta i wyjście ewakuacyjne.

Liczna publiczność ustawiała się przed wejściem do schronu już godzinę przed otwarciem. Każdy cierpliwie czekał na swoją kolej, wszyscy podkreślali, że to niepowtarzalna okazja zobaczyć, co kryje się pod trawnikiem w Parku. Pamiątkowe monety, które rozprowadzaliśmy przy wejściu do schronu, rozeszły się praktycznie od razu, na pocieszenie zostały tylko bilety uprawniające do bezpłatnych wieczornych i nocnych przejazdów komunikacją miejską. Przez pięć godzin schron zwiedziło 1066 osób! Wewnątrz schronu zaprezentowaliśmy wystawę ''Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956'' oraz ekspozycję poświeconą obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej. W czasie zwiedzania można było posłuchać polskich i niemieckich utworów z epoki, jak też syreny ostrzegającej przed nalotem. Ekspozycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w korytarzach, co chwilę tworzył się „korek”. Tradycyjnie też, umieściliśmy zdjęcia z prac prowadzonych w naszych schronach, przed udostępnieniem ich do zwiedzania. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających byli rekonstruktorzy w umundurowaniu i wyposażeniu, prezentujący sylwetki żołnierzy z okresu II wojny światowej – Shiman, Mephisto (Luftwaffe), Ewa (armia rosyjska), Grzesław (armia fińska) z MSMH Rawelin, a także koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Ostheer”, w mundurach Wehrmachtu.

Dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły schron LS-Deckungsgraben nr 7 w Parku Krakowskim udostępniony do zwiedzania przez Rawelin w ramach Nocy Muzeów. Dziękujemy za pomoc w organizacji i wsparcie Muzeum Historycznemu Krakowa O/Pomorska i Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Ostheer”.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział ul.Pomorska  i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zapraszają na IX Noc Muzeów w Krakowie, którą zaplanowano w piątek, 18 maja. Osoby zainteresowane historią, szczególnie druga wojna światową, powinny odwiedzić schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben Nr7 w Parku Krakowskim. W godzinach 19-24 schron udostępniony jest do zwiedzania przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin". Wewnątrz przygotowano wystawę ''Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956'' oraz ekspozycję poświeconą obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej.

Program Nocy Muzeów Krakowskich - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa O/Pomorska

19.00-1.00  Zwiedzanie wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956
19.00-24.00 Zwiedzanie schronu przeciwlotniczego w parku Krakowskim – Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”
20.00, 20.35, 21.55, 22.55, 23.55 Emisja dokumentu fabularyzowanego poświęconego Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa pt. Muzeum od-nowa
20.20 Prezentacja nagrań świadków historii Okupacja niemiecka w Krakowie, poprzedzona słowem wstępnym – Tomasz Stachów 
20.55, 22.15 Prezentacja nagrań świadków historii Represje stalinowskie wobec krakowian, poprzedzona słowem wstępnym – Tomasz Stachów
21.10 Emisja zrealizowanego we współpracy z instytutem Pamięci Narodowej filmu pt. Zbrodnia wpisana w systemopowiadającego o działalności komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa poprzedzona słowem wstępnym – Tomasz Stachów
21.35 Prezentacja nagrań świadków historii Okupacja niemiecka w Krakowie poprzedzona słowem wstępnym – Tomasz Stachów 
22.30 Prezentacja o powstaniu nowej wystawy Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 – Grzegorz Jeżowski
23.15 Emisja zrealizowanego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej filmu pt. Ogień, opowiadającego o działalności oddziału Jana Kurasia pseudonim „Ogień”, poprzedzona słowem wstępnym – Tomasz Stachów

 

ZAPRASZAMY

piątek, 18 maj 2012