Cart

czwartek, 30 sierpień 2012

Akcja "Betonowe drzwi".

Dzięki uprzejmości osoby remontującej piwnicę w jednej z kamienic z okresu wojny na ul. Królewskiej  pozyskaliśmy betonowe drzwi ze schronu przeciwlotniczego, który znajdował się w piwnicy. Budynek ul. Królewska 33 to obiekt wzniesiony przez Niemców w ramach niemieckiej dzielnicy. Przebudowany po wojnie - zlikwidowano dwuspadowy dach i dobudowano piętro. Piwnica budynku to jeden wielki schron z łukowo sklepionym stropem. Było zagrożenie, że drzwi zostaną pokruszone i trafią na wysypisko.

W czwartek 30 sierpnia przeprowadziliśmy niełatwą akcję przeniesienia ich do schronu w Parku Krakowskim, gdzie po odczyszczeniu będą eksponowane. Drzwi odlane są ze zbrojonego betonu o wymiarach 200 x 100 cm, posiadają podwójne klamki ryglujące. Możliwe, że pochodzą z powojennej modernizacji schronów przeciwlotniczych. Osoba, która przekazała drzwi, nie orientowała się z jakiego okresu one pochodzą. Najbliższa okazja, aby oglądnąć nasz nowy nabytek to 14 września, prezentowane będą w schronie LS-Deckungsgraben No. 7 w Parku Krakowskim. W godzinach od 17.30 do 21.00 schron będzie udostępniony do zwiedzenia z okazji Dnia Pamięci Ofiar Gestapo.

Chcielibyśmy podziękować Panu, który zadał sobie trud i przekazał nam informację o tych drzwiach. Ileż to różnych ciekawych i nierzadko cennych historycznie przedmiotów zostało bezpowrotnie utraconych w wyniku braku zainteresowania i pójścia "na skróty". Wyrzucić na śmieci, oddać na złom to często niestety najprostsze rozwiązania dla osób, którym tego typu przedmioty "zawadzają". Jeszcze raz dziękujemy i zachęcamy - informujcie nas o takich przypadkach, będziemy się starali znaleźć dla nich odpowiednie miejsce, gdzie zostaną zabezpieczone przed zapomnieniem i zniszczeniem.

czwartek, 30 sierpień 2012