Cart

piątek, 14 wrzesień 2012

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo - „LS-Deckungsgraben No. 7".

Organizowany już po raz szósty Dzień Pamięci Ofiar Gestapo miał przypominać o historii domu przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie, gdzie od początku niemieckiej okupacji do stycznia 1945 roku mieściła się siedziba Gestapo i areszt. Patronem Dnia Pamięci Ofiar Gestapo był Zdzisław Korczyński (1927-1989). W czerwcu 1942 roku, w wieku 15 lat, został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Potem w grupie dwudziestu więźniów został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie oznaczono go jako więźnia politycznego. W 1944 roku Korczyński trafił do podobozu KL Flossenburg w Litomierzycach. Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie. 

W piątek, 14 września obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo rozpoczęto poranną mszą świętą w kościele pw. św. Szczepana, przy ul. H. Sienkiewicza. Następnie przed budynkiem muzeum odbył się uroczysty apel ku czci ofiar. Przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski, kombatanci, harcerze oraz żołnierze Wojska Polskiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Pomorskiej 2. W programie znalazło się oprowadzanie po niedawno otwartej wystawie stałej MHK, „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956”. Po apelu rozpoczęła się gra terenowa "Dziś - jutro - pojutrze" poświęcona krakowskim Szarym Szeregom przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Schron LS-Deckungsgraben No. 7 w Parku Krakowskim był jednym z punktów gry, któraadresowana była zarówno do szkół, jak i uczestników indywidualnych. Sześcioosobowe zespoły wcieliły się w rolę harcerzy zaangażowanych w działalność podziemną. W grze miejskiej „Dziś - jutro - pojutrze” zwyciężyła drużynaGimnazjum im. H. Sienkiewicza w Zespole Szkół w Rudawie.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" udostępniło do zwiedzania schron w Parku Krakowskim, wewnątrz schronu zaprezentowaliśmy wystawę ''Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956''.

Wieczorem odbył się mapping fasady Domu Śląskiego czyli widowisko światło i dźwięk. W prezentacji wykorzystano archiwalne materiały ze zbiorów MHK, które przetworzone przez grafików i wyreżyserowane stworzyły wizualno - emocjonalną opowieść o historii tego miejsca. Obchodom towarzyszyła sesja "Lekcje o totalitaryzmie. Jak i po co?" i  "Czemu ich to spotkało?", podczas której można było usłyszeć m.in. o najmłodszych więźniach KL Auschwitz - Birkenau i o pomocy dzieciom w okupowanym Krakowie. Wojnę wspominali także świadkowie historii, którzy mieli wówczas po kilkanaście lat. Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo odbyły się pod patronatem sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta i wojewody małopolskiego Jerzego Millera, przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy V Krowodrza.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zapraszają do udziału w grze miejskiej. Gra, organizowana w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo (14–15 września 2012 roku), poświęcona jest krakowskim Szarym Szeregom. Tytuł gry nawiązuje do programu podziemnego harcerstwa. Wykorzystując autentyczne miejsca na mapie miasta proponujemy uczestnikom zanurzenie się w historię, która rozgrywała się w nieodległej przeszłości, a której skutki odczuwalne są do dziś. Uczestnicy gry będą musieli zmierzyć się z tragicznym niekiedy doświadczeniem wojennym i powojennym młodzieży krakowskiej, a bazując na źródłach, dokumentach i opowieściach dokonać własnych wyborów i ocen. Gra adresowana jest zarówno do szkół jak i uczestników indywidualnych (szczegóły w Regulaminie). Dodatkowe materiały uczestnicy otrzymają po dokonaniu rejestracji.

ZAPRASZAMY


W 2007 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Ulica Pomorska zainicjowało coroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo, pragnąc zachować w pamięci krakowian tragiczną historię domu przy ul. Pomorskiej 2. Dzień ten jest obchodzony we wrześniu w związku z rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego. 13 września 1939 roku, kilka dni po wkroczeniu oddziałów Wehrmachtu do Krakowa, budynek Domu Śląskiego został zajęty przez niemieckie formacje policyjne i do 17 stycznia 1945 roku był siedzibą Komendy Policji i Służby Bezpieczeństwa w dystrykcie Kraków. IV wydziałem Komendy była Tajna Policja Państwowa (Geheime Staatspolizei) – gestapo. Dziś w budynku przy ulicy Pomorskiej znajdują się zabytkowe cele aresztu gestapo z zachowanymi inskrypcjami więźniów, stanowiącymi wstrząsający dokument niemieckiej okupacji miasta, nad którymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa sprawuje pieczę. Mieści się tutaj stała wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956.

Tegoroczny Dzień Pamięci Ofiar Gestapo jest poświęcony Zdzisławowi Korczyńskiemu (1927–1989), który 13 czerwca 1942 roku, w wieku 15 lat, został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Kilkanaście dni później, w grupie 20 więźniów, został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obozie oznaczono go jako więźnia politycznego, Polaka. W październiku 1944 r. został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg podobóz Leitmeritz (Litomierzyce, Czechy). Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo rozpoczną się w piątek 14 września i potrwają do soboty 15 września. Pierwszego dnia o godz. 9:00 odbędzie się msza św. w kościele pw. św. Szczepana ul. Sienkiewicza 19. Następnie uroczystości przeniosą się na ul. Pomorską 2, gdzie o godz. 10:00 rozpocznie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo z udziałem Kompanii Honorowej 2 Korpusu Zmechanizowanego i orkiestry reprezentacyjnej Garnizonu Kraków, podczas którego, przy tablicy pamiątkowej, złożone zostaną kwiaty. O godz. 11:00 rozpocznie się gra terenowa „Dziś – jutro – pojutrze”, a o godz. 12:00 sesja naukowa „Lekcje o totalitaryzmie. Jak i po co?”. W godz. 17:30-21:00 będzie można zwiedzać schron przeciwlotniczy w Parku Krakowskim, udostępniony przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”. O godz. 17:45 na pl. Inwalidów otwarta zostanie wystawa plenerowa „Czemu to ich to spotkało…?” - do godz. 18:20 będzie ją można zwiedzać z przewodnikiem. „Poszukiwany Henryk S” to tytuł spaceru edukacyjnego, który rozpocznie się przy ul. Pomorskiej o godz. 18:25, tu także od godz. 19:30 będzie można z przewodnikiem zwiedzać wystawę Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956. Dzień, o godz. 20:40, zakończy mapping fasady budynku przy ul. Pomorskiej 2.

W sobotę 15 września o godz. 11:00 będzie można wysłuchać opowieści o losach dzieci w okresie okupacji niemieckiej„Czemu to ich spotkało…?” - sala wykładowa LOK, ul. Pomorska 2. W programie znajdzie się m.in. wykład Heleny Kubicy „Najmłodsi więźniowie KL Auschwitz – Birkenau”, Katarzyny Kocik „Pomoc dla najmłodszych w okupowanym Krakowie” oraz Martyny Grądzkiej „Dramat dzieci żydowskich w Krakowie”. O godz. 16:00 rozpocznie się spacer edukacyjny„Wolność nie może być niewolą” - plac Inwalidów.

W dniach 14–15 września zwiedzanie wystawy stałej „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956”.2) będzie bezpłatne.  Wystawa w tych dniach będzie czynna w godz. 9:30-20:30. Z kolei wystawa plenerowa „Los dzieci i młodzieży w okresie okupacji niemieckiej w Polsce” będzie prezentowana na pl. Inwalidów do 23 września.

          PROGRAM OBCHODÓW:

 • 14 września (piątek): 
 • 9.00 - msza święta w kościele św. Szczepana (ul. H. Sienkiewicza 19)
  10.00-10.50 - uroczysty apel ku czci ofiar gestapo i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego (ul. Pomorska 2)
  11.00-17.00 - gra terenowa Dziś – jutro – pojutrze…  przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie (ul. Pomorska 2)
  12.00-16.10 - sesja Lekcje o totalitaryzmie. Jak i po co? (sala wykładowa LOK, ul. Pomorska 2)
  17.30-21.00 - zwiedzanie schronu przeciwlotniczego udostępnionego przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” (park Krakowski)
  17.45 - otwarcie wystawy plenerowej Czemu ich to spotkało? (pl. Inwalidów)
  17.50-18.30 - oprowadzanie po wystawie plenerowej Czemu ich to spotkało? (pl. Inwalidów)
  18.30-20.30 - spacer edukacyjny Poszukiwany Henryk S. (ul. Pomorska 2)
  19.30-20.30 - oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939—1945—1956 (ul. Pomorska 2)
  20.30 - mapping fasady budynku przy ul. Pomorskiej 2
 • 15 września (sobota): 

  11.00-15.00 - Czemu ich to spotkało? – opowieści o losach dzieci w okresie okupacji niemieckiej (sala wykładowa LOK, ul. Pomorska 2)
  Najmłodsi  więźniowie  KL  Auschwitz-Birkenau - Helena Kubica
  Pomoc  dla  najmłodszych  w  okupowanym  Krakowie - Katarzyna Kocik
  Dramat  dzieci  żydowskich  w  Krakowie  -  Martyna Grądzka
  Moje dzieciństwo – wspomnienia świadków historii (sala wykładowa LOK, ul. Pomorska 2)
  16.00-17.00 - spacer edukacyjny Wolność nie może być niewolą (pl. Inwalidów)

ZAPRASZAMY

piątek, 14 wrzesień 2012