Cart

sobota, 06 październik 2012

"Szlakiem Fortyfikacji" - III Piknik Forteczny. Rudawa 2012

Po długich przygotowaniach, w drugą sobotę października zaprosiliśmy mieszkańców gminy Zabierzów i wszystkich zainteresowanych fortyfikacjami drugowojennymi do naszego schronu Regelbau 668 w Rudawie. Zaczęliśmy jednak od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na cmentarzu w Rudawie - pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Radwanowic i na mogile żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku. Wartę honorową przy ich grobie wystawili członkowie Sekcji Polskiej SRH Wrzesień '39.

W tym roku postawiliśmy na rekonstrukcję historyczną - właśnie dzięki chłopakom z Sekcji Polskiej i Sekcji Niemieckiej schron i jego otoczenie na nowo "ożyły". Wnętrze obiektu, w którym zgromadziliśmy i częściowo odtworzyliśmy elementy wyposażenia (w tym nasz nowy nabytek, z którego jesteśmy szczególnie dumni, Festungsfernsprecher KM  - telefon forteczny), zapełniło się żołnierzami. Na łące obok schronu i na jego stropie stanęły obok siebie polskie i niemieckie karabiny i działa. Jedno z nich co jakiś czas głośno dawało o sobie znać - echa wystrzałów niosły się po całej miejscowości. Tymczasem rekonstruktorzy - jak na zapleczu prawdziwego frontu, otwierali wojskowe konserwy i czytali rozrzucone w namiocie wojenne gazety. Hitem pikniku była szwedzka granica, czyli pomysł Grzesława, który nie tylko prezentował kompletne wyposażenie i mundur szwedzkiego żołnierza (od namiotu, lornetki, telefonu polowego, zapałek w ozdobnym pudełku, apteczki, po... oryginalne kalesony), ale też postawił na obrzeżach naszej fortecznej działki żółto-czarny szlaban graniczny. W namiocie z zamaskowanej mp-trójki grała szwedzka muzyka z epoki. Wszystkie eksponaty - zarówno po szwedzkiej, polskiej jak i niemieckiej stronie łąki, a także w naszym schronie można było obejrzeć z bliska i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Chętnych nie brakowało - przez cały piknik odwiedziło nas ponad sto osób. Dodatkowym magnesem była kuchnia polowa ze wspaniałą grochówką, ognisko oraz stoisko z gadżetami militarnymi, które sprzedawały się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, książkami na temat fortyfikacji, w tym - naszym debiutanckim przewodnikiem "Fortyfikacje OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy", koszulkami stowarzyszenia, ulotkami informacyjnymi Rawelinu i gminy Zabierzów. Na pocztówkach wydanych przez Urząd Gminy można było przybić okolicznościową pieczątkę "punktu oporu Rudawa". Obok zaprezentowaliśmy dioramy obiektów linii b-1, które wzbudzały zachwyt zwłaszcza najmłodszych.

Na zakończenie pikniku mieliśmy miłą, sąsiedzką wizytę - odwiedziły nas dwie Panie z domu położonego na działce obok schronu, który przez trzy lata prac w Regelbau 668 praktycznie wyrósł na naszych oczach. Podobnie jak inni mieszkańcy gminy, którzy uczestniczyli w pikniku, opowiadały o dzieciństwie spędzanym obok niemieckich fortyfikacji. Właśnie dzięki takim spotkaniom, a przede wszystkim relacjom osób ze starszego pokolenia, które pamiętają czasy wojny, mamy szansę na uzupełnienie wiedzy o obiektach linii b-1, zwłaszcza tych, które zostały po wojnie usunięte lub których lokalizacja pozostaje do dziś nieznana. Mamy nadzieję, że będzie okazja, by spotkać się za rok na kolejnym pikniku.


(październik / listopad 2012)

 

Głos Krzeszowicki: Szlakiem fortyfikacji po raz kolejny. W sobotę, 6 października 2012 roku Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” z Krakowa przy wsparciu finansowym Gminy Zabierzów zorganizowało III Piknik Forteczny. Impreza odbyła się tradycyjnie przy niemieckim schronie Regelbau 668, znajdującym się na terenie Gminy Zabierzów, w Rudawie, przy ul. Dunajewskiego.
Po raz kolejny uczestnicy mieli możliwość poznania niemieckich fortyfikacji z okresu II wojny światowej, tj. zachowanego schronu Regelbau 668 ze stanowiskiem ogniowym typu Ringstand 58c. W schronie zwiedzający mogli zapoznać się z oryginalnym wyposażeniem z okresu II wojny światowej min. telefonem fortecznym wraz z łącznicą, wentylatorem korbowym HES 1,2 jak też wystawą militariów, fotografii i dokumentów z okresu II wojny światowej. Kilka elementów niemieckich umocnień oraz obiektów, które nie zachowały się do dnia dzisiejszego, można było obejrzeć w postaci dioram wykonanych przez kolegę Bartłomieja Lippa.
Tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Radwanowic oraz na mogile żołnierzy polskich poległych 5 września 1939 roku, znajdującymi się na cmentarzu parafialnym w Rudawie. Wartę honorową wystawili członkowie Grupy Operacyjnej "Śląsk". W programie tegorocznego Pikniku Fortecznego znalazł się także nowy element, jakim była plenerowa wystawa „ALARM POWIETRZNY - Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, którą można było obejrzeć dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Pomorska.
Atrakcją Pikniku była niewątpliwie prezentacja sylwetki ułana II RP, w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego wraz z pokazem wyszkolenia kawaleryjskiego, który wykonali jeźdźcy ze Stajni Terenowo - Rajdowej w Nawojowej Górze oraz inscenizacja walk „Front Wschodni – jesień 44” w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 16 Pułku Piechoty, Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Die Kampfgruppe Hoffmeyer", Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Ostheer” oraz reprezentanta Nowego Sącza, odtwarzającego postać niemieckiego żandarma polowego.
Podczas pikniku można było nabyć m.in. książeczkę o architekturze militarnej i działaniach wojennych na terenie Gminy Zabierzów pt. "Fortyfikacje OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy", jak też sprzęt wojskowy i turystyczny. Obok schronu, jak co roku stanęła kuchnia polowa, a piknik zakończył się ogniskiem.
Impreza, adresowana przede wszystkim do mieszkańców gminy, po raz kolejny udowodniła, że fortyfikacje drugowojenne, odpowiednio zaadaptowane dla potrzeb zwiedzających, mogą stanowić atrakcję turystyczną.


 (Dziennik Polski 13.10.2012)

 

Dziennik Polski: Rudawa ma forteczne muzeum. Niemcy, uciekając przed wschodnim frontem nie zdążyli wyposażyć schronu. Robią to miłośnicy z "Rawelinu". Piętrowe prycze, składane stoliki i taborety, łącznica i telefon forteczny. Tak m.in. wyposażony jest niemiecki schron w Rudawie (gm. Zabierzów). 

Obiekt typu Regelbau 668 znajduje się na linii niemieckich umocnień, które Niemcy budowali w 1944 r. w celu zatrzymania napierającej Armii Czerwonej. Betonowe schrony tworzące punkty oporu powstawały w rejonach o strategicznym znaczeniu. Obiekt w Rudawie znajduje się na trasie z Krakowa do Krzeszowic. 

Remontem obiektu zajęło się Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" z Krakowa. - Schrony służyły żołnierzom walczącym w okopach do ogrzania się, posilenie czy odpoczynku. Także w nich przechowywano broń i amunicję. Niektórych schronów, jak w Rudawie, Niemcy wycofujący się w pośpiechu nie zdążyli w pełni wyposażyć - historię schronów doskonale zna Dariusz Krzyształowski, prezes "Rawelinu", które opiekuje się też kilkoma schronami przeciwlotniczymi na terenie Krakowa, m.in. na pl. Inwalidów, przy ul. Królewskiej, w Parku Krakowskim. 

Na linii fortyfikacji powstawały różne rodzaje schronów. Były to betonowe obiekty bierne dla żołnierzy, garaże na armaty, czy też stanowiska ogniowe wyposażone w broń maszynową. "Rawelin" opiekuje się także schronem w Młynce, niedaleko obiektu w Rudawie. Jest on wysprzątany i zakonserwowany - Opiekujemy się nim, było przy nim dużo pracy, ale teraz jest ogólnie dostępny do zwiedzania - podkreśla prezes. Natomiast schron w Rudawie stanowi mini - muzeum z ciekawymi eksponatami z okresu II wojny światowej. 

Miłośnicy z "Rawelinu" chcą go jak najwierniej odtworzyć. Oryginalny sprzęt i elementy wyposażenia kupują na inter-netowych aukcjach i wymieniają się z innymi pasjonatami historii. Jest tu m.in. stojak na broń, na narzędzia saperskie, wentylator korbowy HES 1,2 i telefon forteczny. Schron posiada oryginalne drzwi gazoszczelne do izby żołnierskiej i ciężkie, dwudzielne drzwi, których nie udało się wyważyć podczas próby włamania w zeszłym roku. - Nie zostawiamy w środku cenniejszego sprzętu, który jest nie tylko drogi, ale też trudnodostępny. Jest on przywożony tylko podczas pikników historycznych, które cyklicznie tu organizujemy - dodaje Dariusz Krzyształowski. 

Schron otwarty był tydzień temu na pikniku, na uczestników czekały różne historyczne atrakcje, m.in. pokaz musztry Kawalerii Ochotniczej z Niepołomic, inscenizacja zdarzeń "Jesień 44" w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej "Ostheer" z Krakowa. Była też wystawa makiet fortyfikacji, przygotowanych przez Bartłomieja Lippe. (Ewa Tyrpa).


  (Dziennik Polski 8.10.2012)

 

Dziennik Polski: Zobaczyli, że bitwa i wojna ma inny wymiar niż gra komputerowa. Schrony w Rudawie (gm. Zabierzów) kryją w sobie część najtragiczniejszej historii Polski. Jej miłośnicy nie dopuszczają do zapomnienia o niemieckich schronach z okresu II wojny światowej. 
W rejonie Krakowa w 1944 r. Niemcy zbudowali dla siebie 24 schrony, z których większość jest zasypana ziemią. Od pięciu lat Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" z Krakowa odtwarza fortyfikacje. - Co roku organizujemy przemiennie - raz pikniki, a raz rajdy na trasie tych umocnień. To forma lekcji historii - zaznacza Dariusz Krzyształowski, prezes "Rawelinu". 
W sobotę w Rudawie można było obejrzeć odtworzony schron Regelbau 668 m.in. z pryczami i radiostacją. Atrakcją, zwłaszcza na najmłodszych, było wychodzenie z niego ewakuacyjnym tunelem do szybu, który był też stanowiskiem bojowym z miejscem na karabin. Z zapartym tchem nie tylko dzieci, ale dorośli oglądali pokaz musztry ułanów ze Szwadronu Niepołomice z VIII Pułk Księcia J. Poniatowskiego. 
Niezwykle pouczająca była inscenizacja "Rawelinu" walk na froncie. - Dzieci mają okazję, by zobaczyć, że to nie to samo co gra komputerowa. Prawdziwe bitwy i wojny mają zupełnie inny wymiar. Żołnierze walczą w brudzie, kurzu, są naprawdę ranni i ponoszą śmierć, a fajnie wygląda to tylko na ekranie - mówi tato 11-letniego Michała Koguta z Krakowa. (EKT)


Szlakiem Fortyfikacji - III Piknik Forteczny - Rudawa 2012. W sobotę, 6 października 2012 roku Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zaprasza na kolejne spotkanie z niemieckimi fortyfikacjami z okresu II wojny światowej, położonymi na terenie Gminy Zabierzów. Impreza adresowana jest do młodzieży i dorosłych z terenu gminy oraz wszystkich osób niezależnie od miejsca zamieszkania, które chcą atrakcyjnie spędzić sobotni dzień i spotkać się ze śladami lokalnej historii z okresu II wojny światowej.

III Piknik Forteczny odbędzie się przy niemieckim schronie Regelbau 668 ul Dunajewskiego w Rudawie (15 km od Krakowa), w godzinach od 10.30 do 16. Wcześniej, o godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym w Rudawie, na mogile żołnierzy polskich poległych 5 września 1939 roku i pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Radwanowic zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

W programie Pikniku Fortecznego min.: zwiedzanie schronu Regelbau 668 ze stanowiskiem ogniowym typu Ringstand 58c, w którym udało się częściowo odtworzyć wyposażenie obiektu, wystawa plenerowa „ALARM POWIETRZNY - Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, wystawa militariów, fotografii i dokumentów z okresu II wojny światowej oraz dioram niemieckich umocnień polowych, prezentacja mundurów, uzbrojenia i wyposażenia - grupy rekonstrukcji historycznej. Podczas pikniku odbędzie się także promocja książki o architekturze militarnej i działaniach wojennych na terenie Gminy Zabierzów pt. "Fortyfikacje OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy". Będzie można także odwiedzić stoiska z materiałami informacyjnymi oraz pamiątkowymi z Imprezy, materiałami promocyjnymi Gminy Zabierzów, jak też sprzętem wojskowym i turystycznym. Obok schronu stanie kuchnia polowa, a na zakończenie pikniku zaplanowano ognisko.

Atrakcją tegorocznego Pikniku Fortecznego będzie prezentacja sylwetki ułana II RP w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego, jaki wykonają jeźdźcy ze Stajni Terenowo - Rajdowej w Nawojowej Górze. Członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej przedstawią inscenizacje walk pt.” Front Wschodni – jesień 44”.

Organizatorem imprezy jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" z Krakowa, które od kilku lat opiekuje się schronem Regelbau 668 w Rudawie i drugim, tego samego typu, w Młynce. Zorganizowanie pikniku było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Zabierzów i udziale sponsorów.

Serdecznie zapraszamy! MSMH „RAWELIN”

         Program III Pikniku Fortecznego:

      Godz. 10.00 - Cmentarz w Rudawie - oddanie hołdu, złożenie wiązanki kwiatów oraz zapalenie zniczy: mogiła żołnierzy polskich poległych 5 września 1939 roku i pomnik Ofiar Pacyfikacji  Radwanowic.

       Godz. 10.30 - 16.00 - III Piknik Forteczny - Rudawa 2012

  • zwiedzanie schronu Regelbau 668 ze stanowiskiem ogniowym typu Ringstand 58c.
  • wystawa plenerowa „ALARM POWIETRZNY - Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”
  • wystawa militariów, fotografii i dokumentów z okresu II wojny światowej
  • wystawa dioram niemieckich umocnień polowych
  • prezentacja mundurów, uzbrojenie i wyposażenie - grupy rekonstrukcji historycznej
  • promocja książki "Fortyfikacje OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy"
  • stoiska z materiałami informacyjnymi oraz pamiątkowymi z Imprezy, materiałami promocyjnymi Gminy Zabierzów, jak też sprzętem wojskowym i turystycznym
  • ognisko i kuchnia polowa

       Godz.12.30-13.00 - Prezentacja sylwetki ułana II RP w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Pokaz wykonają jeźdźcy ze Stajni Terenowo - Rajdowej w Nawojowej Górze.

       Godz.13.30- 14.00 - Inscenizacja walk "Front Wschodni - jesień 44".

       Godz.16.00 - Zakończenie III Pikniku Fortecznego – Rudawa 2012

ZAPRASZAMY

sobota, 06 październik 2012