Cart

środa, 07 listopad 2012

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2012 „LS-Deckungsgraben No. 7"

W niedzielę 18 listopada ponad dwadzieścia placówek muzealnych wzięło udział w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Wstęp do wszystkich muzeów był bezpłatny, większość z nich była otwarta od godz.10.00 do godz. 17.00. Miłośnicy sztuki i muzealnych ekspozycji mogli obejrzeć dziesiątki wystaw stałych i czasowych oraz wziąć udział w warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykładach i projekcjach filmów. Wydarzenie już po raz ósmy organizuje Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" tradycyjnie, bierze udział w tej cyklicznej imprezie  pod patronatem i dzięki pomocy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Pomorska. W tegorocznej edycji imprezy, w której braliśmy udział już po raz szósty, udostępniliśmy schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben nr 7 w parku Krakowskim. W zeszłym roku w listopadzie z tej samej okazji otwieraliśmy „dwójkę” przy Królewskiej, jeden z pierwszych tego typu obiektów w mieście. Tak jak większość muzeów w Krakowie, tak samo nasz schron z 1944 roku można było zwiedzać bezpłatnie od godziny 10 do 15. Wewnątrz schronu zaprezentowaliśmy wystawę ''Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956''.

Dla nas Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich rozpoczął się już w sobotę. W samo południe gościliśmy grupę młodzieży, która z zainteresowaniem zwiedziła ciemne "podziemia" parku Krakowskiego. W niedziele oświetlony schron jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Frekwencja nie była taka jak podczas Nocy Muzeów, ale za to można było bez kolejki, spokojnie obejrzeć wystawę udostępnioną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Pomorska, jak też porozmawiać z członkami Stowarzyszenia na wiele ciekawych tematów związanych z historią.


W niedzielę, 18 listopada, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Ulica Pomorska i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. MSMH "Rawelin" udostępni niemiecki schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej Luftschutzdeckungsgraben Nr 7, położony w Parku Krakowskim. Zwiedzanie zaplanowano w godzinach od 10 do 15. 

Program Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa O/Pomorska 
Wystawa stała: Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 
10.00–17.00, o każdej pełnej godzinie – oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956* 
11.30 My, dzieci z łagrów – film dokumentalny o losach najmłodszych Polaków w okresie okupacji niemieckiej. Słowo wstępne: Tomasz Stachów. 
12.30 Ostatni… – film dokumentalny prezentujący sylwetkę Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego ukrywającego się z bronią w ręku partyzanta podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Słowo wstępne: Tomasz Stachów. 
13.30 Osądź mnie Boże… – prezentacja o zamordowanym przez bezpiekę księdzu Władysławie Gurgaczu, kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Dr Jarosław Szarek, IPN. 
14.00 Bezpieka. Pretorianie komunizmu – film dokumentalny o kolejnych etapach i metodach działalności aparatu bezpieczeństwa w PRL. Słowo wstępne: Tomasz Stachów. 
15.30 Sylwetki mieszkańców Krakowa więzionych i przesłuchiwanych przez gestapo przy ulicy Pomorskiej – lekcja muzealna dla młodzieży i dorosłych. Tomasz Stachów. 
10.00–15.00 zwiedzanie schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej, Luftschutzdeckungsgraben Nr 7 (Park Krakowski). Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”. 

                                                                               ZAPRASZAMY

środa, 07 listopad 2012