Cart

czwartek, 15 listopad 2012

Off Roadowe spotkanie z historią.

W niedziele 25 listopada 2012 roku w Rudawie pojawiła się spora kolumna samochodów terenowych, które uczestniczyły w pierwszej imprezie rozpoczynającej cykl "Off Roadowych spotkań z historią". Tematem przewodnim była II wojna światowa i jej przebieg w okolicach Krakowa. Przejazd odbył się w kolumnie prowadzonej przez przewodnika, a w trakcie jazdy przez CB-radio uruchomiona została "historyczna rozgłośnia radiowa" prowadzona przez miłośnika historii - Dominika "Lulka".

Uczestnicy off roadu nie mogli na swojej trasie pominąć naszego Regelbau 668, który jest jednym ze schronów zbudowanych przez niemców w ramach linii b-1. Linia umocnień przebiegała od Oravskiej Polhory przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a następnie wzdłuż Warty do Bałtyku. Do budowy umocnień na terenie Rowu Krzeszowickiego w rejonie miejscowości Rudawa przystąpiono latem 1944 roku. Całością prac budowlanych, które trwały aż do stycznia 1945 roku kierowała niemiecka Organizacja Todt.

Grupa ponad trzydziestu uczestników "Off Roadowych spotkań z historią" wysłuchała krótkiego wykładu o fortyfikacjach linii OKH Stellung b-1 oraz zwiedziła nasz obiekt. Przed wyruszeniem w dalszą trasę uczestnicy posilili się kiełbaskami upieczonymi przy ognisku. Organizatorem imprezy był portal ODJAZDY4x4.PL.

czwartek, 15 listopad 2012