Cart

sobota, 14 marzec 2015

Fortyfikacje Śląska

Głównym celem wczorajszego wypadu był Obszar Warowny Śląsk, ale zwiedzanie rozpoczęliśmy od PRL-owskiego schronu w Będzinie. Schron zlokalizowany pod budynkiem liceum miał przeznaczenie sztabowe. Liczne pomieszczenia z zachowanym wyposażeniem oraz masa bardzo ciekawych eksponatów z epoki. Dziękujemy Koło terenowe "Zagłębie Dąbrowskie" Stowarzyszenia "Pro Fortalicium" za możliwość zwiedzenia i wszystkim gorąco polecamy zobaczyć ten obiekt!

Na początek wycieczki po Obszarze Warownym Śląsk zaglądnęliśmy na p.o. Kamień. Jest to punkt łącznikowy pomiędzy p.o.Bobrowniki, a p.o. Dąbrówka Wielka wybudowany w latach 1936-38. Obiekty w kolejności zwiedzania: - schron pozorny - dwukondygnacyjny schron bojowy - armata ppanc i 2 ckm - dwukondygnacyjny, 3ckm - schron bojowy, 1 ckm Niestety wszystko z zewnątrz i zza siatki :-( Kolejnym etapem naszej wyprawy był punkt oporu Bobrowniki. Obiekty z zachowaną taką liczbą detali jak północny tradytor artyleryjski są już wielką rzadkością - cieszy nas ogromnie że zachowały się do dnia dzisiejszego i oby nie "zniknęły"...

Na koniec wycieczki na Śląsk zostawiliśmy "wisienkę na torcie" - schron dowodzenia wzniesiony w 1938 roku dla sztabu Grupy Operacyjnej "Śląsk". Jest to jedyny na ziemiach polskich schron dowodzenia wybudowany w latach międzywojennych. Dwukondygnacyjny obiekt położony w Chorzowie na wzgórzu zwanym Górą Wyzwolenia lub Wzgórzem Redena. Wejście do obiektu zamykane było kratą forteczną i flankowane przez strzelnicę obrony wejścia, schron posiada trzy wyjścia ewakuacyjne, dwa ze strzelnicami rkm, które pozwalały na obronę ściany tylnej i zapola schronu.

sobota, 14 marzec 2015