Cart

sobota, 12 październik 2019

2019 10 12 Piknik Forteczny w Rudawie

W sobotę, 12 października 2019 roku Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zorganizowało kolejne spotkanie z niemieckimi fortyfikacjami z okresu II wojny światowej. Impreza adresowana była do młodzieży i dorosłych z terenu gminy oraz wszystkich osób niezależnie od miejsca zamieszkania, które chciały atrakcyjnie spędzić sobotni dzień i spotkać się ze śladami lokalnej historii. Była to impreza o charakterze edukacyjnym, podsumowującą i zamykającą cykl „Spotkań z historią” w roku 2019, promująca aktywne formy wypoczynku połączone z aspektem poznawczym miejsc związanych z historią II wojny światowej na terenie Gminy Zabierzów. Organizatorem Rajdu i Pikniku Fortecznego jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” z Krakowa, które od kilku lat opiekuje się schronami z okresu II wojny światowej w Rudawie. Zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu spotkań, jak też imprezy podsumowującej projekt było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Zabierzów
Październikowe „Spotkanie z historią 2019” składało się z dwóch odrębnych części: rajdu turystycznego z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i pikniku fortecznego. W tym roku pogoda dopisała, był to piękny, słoneczny dzień. Na starcie rajdu zgromadziła się spora grupa zainteresowanych. Trasa była wymagająca, prowadziła pięknymi terenami, lasami i łąkami po śladach fortyfikacji i umocnień z roku 1944. Uczestnicy rajdu mieli okazje wzbogacić swoją wiedzę o materialnych pozostałościach, architekturze militarnej, infrastrukturze wojennej, działaniach wojennych na terenie Gminy jak też miejsc pochówków żołnierzy oraz ludności cywilnej poległych w czasie okupacji 1939 – 1945. Na grobach poległych w Rudawie i pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego zapalono znicze. Na trasie rajdu członkowie grup rekonstrukcji historycznej prezentowali wyposażenie i uzbrojenie z epoki jak też inne elementy codziennego wyposażenia żołnierza. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz saperów i metody rozminowania terenu. Przy jednym ze schronów punktu oporu Rudawa-Werbownia odbył się konkurs z nagrodami dotyczący zwiedzanych umocnień i historii II wojny światowej.
O godz. 13 rozpoczął się Piknik Forteczny przy schronie na ul. Dunajewskiego. Główną atrakcją Pikniku był niewątpliwie, od kilku lat pieczołowicie remontowany przez członków stowarzyszenia, schron bierny piechoty Regelbau 668. Obiekty tego typu znajdują się na linii niemieckich umocnień, które Niemcy budowali w 1944 r. w celu zatrzymania napierającej Armii Czerwonej. Schrony służyły żołnierzom walczącym w okopach do ogrzania się, posilenia czy odpoczynku, przechowywano w nich broń i amunicje. Zwiedzający mogli osobiście przekonać się jak wyglądało życie załogi schronu w warunkach bojowych, sprawdzić jak działa forteczny wentylator i telefon, czy wojskowe łóżko jest wygodne. W odróżnieniu od ekspozycji muzealnych każdy przedmiot można było obejrzeć z bliska i zrobić sobie z nim zdjęcie.
W czasie pikniku dużym zainteresowaniem przybyłych gości cieszyła się prezentowana w tym dniu wieża czołgowa Pz. Kpfw.II przystosowana do obiektów typu Ringstand 67. Wieża została wykopana przez członków Stowarzyszenia Rawelin w okolicach miejscowości Sułoszowa. Ostatnim punktem „Spotkania z historią 2019” był krótki spacer na pobliski plac budowy, gdzie w ostatnim czasie odkopano kolejny schron Regelbau 668 punktu oporu Rudawa. Dzięki uprzejmości właścicieli terenu uczestnicy pikniku mogli zobaczyć kolejny obiekt, który przez długie lata był zasypany.
Dla zwiedzających poza w/w atrakcjami i wnętrzem schronu zostały przygotowane stoiska z materiałami informacyjnymi, promocyjnymi oraz pamiątkami. W czasie trwania imprezy można było posilić się pysznym żurkiem z kociołka, a przy ognisku wszyscy mogli usmażyć kiełbasę. Przygotowane atrakcje i smaczne jadło dzięki organizatorom i sponsorom Pikniku Fortecznego było bezpłatne.
Organizator Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin dziękuje Gminie Zabierzów za udaną, wieloletnią współprace i wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania należą się grupą rekonstrukcji historycznej biorących udział w przygotowaniu i realizacji Rajdu: KVH „Dukla” Presov, Projekt Historyczny „Marusia”, GRH Ostheer, Sekcja Rekonstrukcji Historycznej im. 16 Pułku Piechoty i Projekt "Odkrywcy Historii". Serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieje, że to nie ostatnie nasze wspólne przedsięwzięcie na terenie Gminy Zabierzów i zapraszamy w przyszłym roku na kolejne „Spotkania z historią”

Tekst: Dariusz Krzyształowski
Foto: Robert Polański

sobota, 12 październik 2019