Cart

sobota, 25 styczeń 2020

2020 01 25 Zwiedzanie fortu Węgrzce

Dzisiaj był szczególny dzień dla naszego Stowarzyszenia. Po raz pierwszy udostępnialiśmy do zwiedzania jeden z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Kraków. Fort 47a Węgrzce był jednym z najpotężniejszych fortów w krakowskiej twierdzy. Powstał w latach 1892–1896 na miejscu fortu półstałego drewniano-ziemnego z 1887 roku. Jest to fort pancerny obrony bliskiej i dalekiej zabezpieczającym północną stronę Twierdzy Kraków. Jako jedyny z dużych fortów pancernych, zachował komplet wież pancernych i wiele innych elementów wyposażenia. Jest cennym i unikalnym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej przełomu XIX i XX w. Potężny Einheitsfort był wybitnym przedstawicielem swojego gatunku, jednak bardzo wysokie koszty budowy, nie pozwoliły na wybudowanie większej ilości takich obiektów. Nie na darmo północny odcinek Twierdzy Kraków był najsilniej broniony. Wszak od fortu do granicy z Rosją było tylko ok 3 kilometry.
Dziś poznaliśmy fort od środka, część koszarową (obecnie adaptowaną na biura) oraz tradytor. Przeszliśmy poterną do kaponier rewersowych. Na końcu trafiliśmy na strop obiektu gdzie widzieliśmy galerię strzelecką oraz zakonserwowany komplet wież pancernych.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na nasze kolejne spotkania z historią. A kto nie był, kto nie widział niech żałuje... obiecujemy, że jeszcze będzie okazja.

 Zdjęcia z wydarzenia 25 stycznia i 8 lutego 2020

Oprowadzali: Dariusz Krzyształowski, Krzysztof Śliwa i Piotr Grajpel.
Zdjęcia: Aga Bolesławska, Dariusz Krzyształowski ,Michał Szybalski, Marek Marszałek, Paweł Piszczek

sobota, 25 styczeń 2020