Cart

sobota, 19 wrzesień 2020

Dni Twierdzy Kraków 2020

2020.09.19 Grupa fortowa Węgrzce
W sobotę w ramach "Dni Twierdzy Kraków 2020" odbył się pierwszy spacer "Grupa fortowa Węgrzce". Jest to obszar, na którym mamy kilka typów obiektów z różnych okresów budowy Twierdzy Kraków: fort pancerny, fort artyleryjski, baterie artyleryjskie i schron bojowy do ognia czołowego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania fortu pancernego "Węgrzce". Następnie licznie przybyli uczestnicy spaceru mogli zapoznać się z kolejnymi obiektami: schronem do ognia czołowego i baterią artyleryjską. Niestety jeden z największych fortów artyleryjskich Twierdzy Kraków "Łysa Góra" mogliśmy zobaczyć tylko zza ogrodzenia, teren prywatny...

2020.09.20 Fortyfikacje wzgórza Solnik
W czasie długiej wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody uczestnicy spaceru zwiedzili to co na powierzchni i pod ziemią... czyli fort Bodzów i okoliczne kawerny. Fort niestety nie miał tyle szczęścia co inne obiekty twierdzy i obecnie jest zachowany w formie ruiny. Zwiedziliśmy także kawernę Kostrze i Wielkanoc, chyba najbardziej tajemnicze i najmniej znane obiekty twierdzy, które zostały wydrążone w skale i miały pełnić funkcję podziemnych wojskowych magazynów.

2020.09.28 Drogą do Rakowic – po śladach „wojskowej” Olszy
W niedzielę w ramach Dni Twierdzy Kraków 2020 zaplanowano kolejny spacer - "Drogą do Rakowic – po śladach „wojskowej” Olszy. Działownie, rogatki i koszary". Mimo groźnych pogodowych prognoz - liczna grupa zainteresowanych pojawiła się na starcie oprowadzenia. Zgodnie z planem zapoznaliśmy się z lokalizacją i reliktami kilku dużych i istotnych dla funkcjonowania Twierdzy zespołów obiektów - nowoczesnymi koszarami pułku haubic, kompleksem aprowizacyjnym i magazynowym Twierdzy, największym zakładem remontu i magazynowania uzbrojenia, szczególnie artyleryjskiego. Można było zobaczyć obiekty związane z opłatą akcyzową M.Krk, lokalizacjami punktów jej poboru i tajemnicami ich przenosin. Obejrzano, jako dodatkową atrakcję część ekspozycji Muzeum AK - umieszczoną w dobrze zaadaptowanym jednym z budynków zespołu żywnościowego VerpflegsMagazin. Zajrzeliśmy także na przyległe kwatery wojenne Cmentarza Rakowickiego - oddać cześć poległym także w walkach o Twierdzę i poznać planowany wygląd pomnika w kwaterze głównej oraz postać jego projektanta Karla Korschanna. 
 

2020.10.04 Po pozycjach i zakamarkach VII Obwodu Obronnego
W niedzielne przedpołudnie w ramach Dni Twierdzy Kraków 2020 odbył się kolejny, czwarty już spacer. Temat przewodni: Po pozycjach i zakamarkach VII Obwodu Obronnego.
Stowarzyszenie "Rawelin" z całych sił stara się promować naszą Twierdzę więc pogoda była łaskawa, a po porannym deszczu nawet wspaniała na wędrówkę. Nasz spacer rozpoczęliśmy zwiedzając zakamarki fortu 51 1/2 Wróblowice, w którym znajduje się Muzeum Spraw Wojskowych. Miejsce warte polecenia z piękną i interesującą ekspozycją militariów i innych artefaktów prowadzących nas po historii I wojny, aż po wybuch II wojny światowej. Motto tej placówki jest piękne, a zarazem daje do myslenia: "Gdy zapomnimy o wojnie nigdy nie będziemy się cieszyć pokojem". Uczestnicy spaceru mieli także okazje zapoznać się z czasową wystawą "Ślady śmierci - mogiły żołnierskie 1914-1918 w Galicji Zachodniej" autorstwa dr. Agnieszki Partridge.
Po zwiedzaniu fortu Wróblowice ruszyliśmy w teren śladem baterii i szańców wspierających ten odcinek Twierdzy Kraków. Po zakończeniu oficjalnego programu spaceru, dla wytrwałych i spragnionych kolejnej dawki historii odwiedziliśmy zapomniany, mało znany cmentarz wojenny 383 w Swoszowicach. O takich miejscach też warto pamiętać...
 
Kolejne spacery zostały anulowane ze względu na sytuację epidemiczną.
Szanowni Państwo z przykrością informujemy, że z uwagi na pogarszającą się z dnia na dzień sytuację i wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z COVID-19 jesteśmy zmuszeni zawiesić do odwołania "Dni Twierdzy Kraków 2020". Nasza decyzja spowodowana jest troską o zdrowie uczestników, przewodników i organizatorów. Mamy nadzieje, że będziemy wstanie jak najszybciej wznowić realizacje spacerów według podanego harmonogramu. Obiecujemy, że spacery, które "przepadną" zostaną przeprowadzone w późniejszych terminach.
 
 
foto. Robert Polański, Michał Szybalski i Tomasz Gromowski
sobota, 19 wrzesień 2020