Cart

niedziela, 04 lipiec 2021

2021 07 04 Projekt WYŁAZimy w Hucie

Muzeum Nowej Huty rozpoczyna projekt WYŁAZimy w Hucie, obejmujący przygotowanie wykazu zachowanych w dzielnicy wyłazów schronowych – z uwzględnieniem ich lokalizacji, dokumentacji fotograficznej i stanu zachowania. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz RAWELIN Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii.
W latach 50. XX wieku w związku z zagrożeniem zimnowojennym władze PRL przystąpiły do budowy schronów przeciwlotniczych na terenie kraju. W Nowej Hucie zbudowano ponad 250 tego typu budowli. Ich częściami składowymi były także wyjścia ewakuacyjne z szybami wyłazowymi zakończonymi stalowymi lub betonowymi pokrywami, a w późniejszym okresie - konstrukcjami z betonu i siatki.
Te schrony i ich elementy, które przetrwały do dzisiaj, są postrzegane jako tajemnicze, niezwykłe pozostałości po minionej epoce. Intrygują zarówno mieszkańców dzielnicy, jak i turystów. Stanowią ważny obszar działalności Muzeum Nowej Huty i jego filii - Podziemnej Nowej Huty, pozwalający na odkrywanie zimnowojennego dziedzictwa na terenie dzielnicy, prowadzenie badań oraz działań edukacyjnych w tym zakresie.
Muzeum zwraca się do Mieszkańców, Właścicieli i Administratorów obiektów i terenów w Nowej Hucie z prośbą o wyrozumiałość i otwartość wobec pracowników muzeum oraz studentów Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowanych w prace nad projektem w przestrzeni dzielnicy, począwszy od czerwca 2021 roku.

 

tekst: Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa

niedziela, 04 lipiec 2021