Cart

sobota, 02 październik 2021

2021 10 02 Fort św Benedykt - Konsultacje społeczne

W ramach konsultacji społecznych „Stwórzmy wspólnie na nowo – zagospodarowanie fortu św. Benedykt” członkowie Stowarzyszenia „Rawelin” wzięli udział w spacerze badawczym po obiekcie. Bardzo nas cieszy, że ta forma konsultacji zgromadziła dużą liczbę osób zainteresowanych losem fortu. Spacer prowadzili znani i lubiani doktorzy Politechniki Krakowskiej, specjaliści tematu: Filip Suchoń i Krzysztof Wielgus. Dla nas to był jeden z niewielu momentów działalności, że to my jesteśmy oprowadzani, a nie my oprowadzamy… Ale i w tym przypadku pomogliśmy, a nawet jeden z naszych przewodników zaopiekował się wycieczką młodzieży, która skorzystała z okazji otwarcia obiektu.
 
Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” na dzisiejszych konsultacjach zapoznało zainteresowanych ze swoim pomysłem na zagospodarowanie fortu 31 św. Benedykt do współczesnych funkcji bez przesadnej ingerencji w historyczną tkankę obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Pamiętajmy, że to jeden z najcenniejszych zabytków dawnej Twierdzy Kraków, ostatnim z zachowanych obiektów tworzących umocnienia podgórskiego przyczółka warownego. Benedykt zasługuje na troskę, opiekę i nowe funkcje z poszanowaniem architektury militarnej i jego surowego charakteru. Pamiętajmy o tym!
Zachęcamy to zapoznania się z naszą propozycją, jeżeli się podoba to wykorzystajcie to w wypełnianiu ankiet, może to dobra droga do uratowania fortu i dania mu nowego życia. Treść znajdziecie w galerii z dzisiejszego spotkania.
 
Kolejnym etapem było spotkanie informacyjne w gościnnych progach Muzeum Podgórza (DZIĘKUJEMY serdecznie !!!), dotyczące przyszłości Fortu 31 "Św. Benedykt". W dyskusji jaka się nawiązała, swój pomysł na zagospodarowanie fortu przedstawiło także Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin". Nasz projekt dostał roboczy tytuł warsztatowy: "Wieża techniki". Wśród mniej lub bardziej ciekawych pomysłów, pojawiało się jedno wspólne stwierdzenie: "Fort nie powinien być w żadnym stopniu naruszony przez przyszłego użytkownika". I w tym kierunku będą zmierzać dalsze nasze działania i dyskusje. Już dziś SERDECZNIE ZAPRASZAM! Wspólnymi siłami, miejmy nadzieję znajdziemy i dopracujemy pomysł co dalej z tym wyjątkowym, pięknym architektonicznie podgórskim obiektem
 
tekst: Dariusz Krzyształowski
foto. Dariusz Krzyształowski, Robert Polański
sobota, 02 październik 2021