Cart

niedziela, 21 maj 2023

2023 05 19-21 XVIII Konferencja Odkrywcy - Krakowskim Podziemiem

W ostatni weekend miło nam było gościć uczestników Konferencji miesięcznika Odkrywca „KRAKOWSKIM PODZIEMIEM”. Konferencja jubileuszowa bo osiemnasta, czyli ten magiczny wiek był świętowany na krakowskiej ziemi, a szampan lał się strumieniami.
MSMH Rawelin miało przyjemność być współorganizatorem Konferencji, pomącą merytoryczną w zapewnieniu prelegentów, opracowaniu trasy zwiedzania i wyborze obiektów, które uczestnicy mogli zwiedzić. Największym wyzwaniem z naszej strony była „usługa przewodnicka”… to 150 os. do upilnowania i przekazania wiedzy jaką dysponujemy w sposób przystępny i ciekawy. Mamy nadzieje, że wszyscy uczestnicy zadowoleni z naszych usług.
Pierwszy dzień to blok prelekcji tematycznych. A było naprawdę ambitnie i na wysokim poziomie… prelegenci: Agnieszka Partridge, Mariusz Bembenek, Marcin Paradyż, Filip Suchoń i przedstawiciele Stowarzyszenia Rawelin Piotr Stecz i Paweł Piszczek zaatakowali zebranych sporą dawką historii, faktów i tematów, które skłonią uczestników do powrotu do Krakowa. Dzień drugi… działania terenowe, trzy grupy z naszymi przewodnikami: Dariusz Krzysztalowski, Piotr Grajpel, Paweł Piszczek i obiekty Twierdzy Kraków. Czas bardzo ograniczony to i obiektów niewiele do zwiedzania, ale za to jakie! Fort Węgrzce, fort Tonie, kawerny na przedpolu forty Bodzów i fort Kościuszko… 11 godzin zwiedzania (przerwa na obiad należała się wszystkim). Szczególne podziękowania dla pomocników przewodników, którzy pilnowali dyscypliny... niektórzy uczestnicy lubili spacerować swoimi ścieżkami.  A jak było w sobotę na obiektach Twierdzy Kraków prezentują zdjęcia.

Tekst: Dariusz Krzyształowski
Foto: Robert Polański, Marek Marszałek, Michał Gilowski.
niedziela, 21 maj 2023