Cart

piątek, 01 październik 2010

Przewodnik po fortyfikacjach OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy

Na początku października br. dzięki staraniom członków Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" i wsparciu finansowym Gminy Zabierzów, ukazał się przewodnik po fortyfikacjach OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy.

Latem 1944 roku, wobec szeregu niepowodzeń, dowództwo Armii Niemieckiej podjęło decyzje o budowie nowych umocnień. Miedzy innymi na terenach dzisiejszej Polski wytyczono kilkadziesiąt linii fortyfikacji (OKH Stellungen), o południowym przebiegu. Jedna z nich, linia b-1 przebiegała od Oravskiej Polhory przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a następnie wzdłuż Warty do Bałtyku. Jej fragment położony w okolicach Krakowa, na terenie Rowu Krzeszowickiego prezentujemy w niniejszym opracowaniu. Do budowy umocnień w rejonie miejscowości Rudawa przystąpiono latem 1944 roku. Całością prac budowlanych, które trwały aż do stycznia 1945 roku kierowała niemiecka Organizacja Todt. Wznoszone na ogromną skalę, w olbrzymim pośpiechu fortyfikacje nie powstrzymały jednak nacierającej Armii Czerwonej. Po wojnie przystąpiono do zacierania śladów działalności okupanta. Elementy fortyfikacji położone na polach uprawnych niwelowano, wyposażenie znajdowało zastosowanie w gospodarstwach. Przez następne kilkadziesiąt lat niechciane i zapomniane schrony znikały pod warstwa ziemi, roślinności i śmieci. Niektóre, położone na prywatnych posesjach zostały wkomponowane w budynki gospodarcze czy mieszkalne.

Zapraszamy do wędrówki po obiektach trzech punktów oporu - Rudawa, Młynka i Nielepice. W książce przedstawiamy tło historyczne budowy linii b-1, plany, fotografie oraz rysunki. W części przewodnikowej dajemy natomiast szereg praktycznych wskazówek, jak dotrzeć do poszczególnych obiektów.

Wszystkim pasjonatom historii II wojny światowej życzymy radości i satysfakcji z własnych, prywatnych odkryć.                                                                                             

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"

 

Fortyfikacje OKH Stelung b-1 w okolicach Rudawy

Kalicki S., Lippa B., Dolna J.

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Rok wydania: 2010
Seria: Śladami II wojny światowej
ISBN: 978-83-931743-0-0
Oprawa: miękka
Ilość stron: 48 + mapa
Wymiary: 148 x 210

Publikacja dostępna jest w schronie Regelbau 668 Rudawa ul. Dunajewskiego od maja do października w każdą drugą sobotę miesiąca w godzinach 10-14 lub można ją zamówić pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

piątek, 01 październik 2010